HABER AKIŞI

Ali KOPUZ: “İlk 100 günlük eylem performansı hepimize umut verdi”

 Tarih: 01-01-2019 17:13:15
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Borsa’nın Aralık ayı meclisinde yaptığı konuşmada, İkinci 100 Günlük Eylem Planı ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına değinerek, “İlk 100 günlük performans hepimize umut verdi” dedi.

Kopuz şöyle konuştu: “Bilindiği üzere dört ay evvel 100 Günlük Eylem Planı açıklanmış, hükümetimiz ve iş dünyamız bu plan çerçevesinde stratejilerini belirlemişti.  Cumhurbaşkanımızın bugün açıkladığı ikinci 100 Günlük Eylem Planı ile hedef ve stratejilerimizin daha da geliştirilerek hizmetimize sunulduğunu görüyoruz. İlk 100 günlük eylem planında yakalanan %97’lik gerçekleşme performansı, ikinci 100 günlük plan için de hepimize umut veriyor. Vatanımıza, milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

2018 zor bir yıl oldu…

 2018 yılı büyük çalkantılarla geçtiğini belirten Başkan Ali Kopuz“Ülkemizin içinden çıktığı tarihi bir seçim sonrasında, maalesef ekonomimize kur üzerinden bir savaş başlatıldığı hepinizin malumudur. Ancak bütçe ve mali disiplin de göz önünde bulundurularak ivedilikle gerekli adımlar atıldı. Yürütülen çalışmalar ile kurdaki oynaklık bertaraf edildi.

Ağustos ayında 7,6 TL’leri görmüş olan dolar-TL kurunun, geçtiğimiz günlerde 5,20 TL civarına gerilediğine de şahit olduk. Dövizin ateşinin düşmesi ekonomi konusunda bizlere umut vermiştir. Kurdaki değişim ile beraber, ihracata yönelmenin ne kadar doğru bir karar olduğunu hep beraber gördük.

Ekim ayında 15.7 milyar dolar ihracat ile Cumhuriyet tarihimizin aylık ihracat rekorunu kırmıştık. Kasım ayı ihracatı ise, %9.5 artarak 15.5 milyar dolara ulaştı.Bu kez de Cumhuriyet tarihinin en yüksek Kasım ayı ihracatını gerçekleştirmiş olduk. Ancak ithalat kalemlerinin azalması ile oluşacak düşük üretimin de, bir tehlike olabileceğini unutmamak gerekir. Burada asıl mesele; dengeli bir büyüme ile durgunluğa mahal vermemektir.

Daha önce, dünyadaki Ticaret Savaşları’nın beraberinde getirdiği risklerin ve küresel anlamda beklenen ekonomik daralmanın, ülkemizi ılımlı ve sürdürülebilir büyüme rakamlarına yönelteceğini söylemiştik. Nitekim üçüncü çeyrekte yüzde 1,6 oranında gerçekleşen GSMH büyümemiz, bir ekonomik dengelenme dönemine girdiğimizi tasdik etti” dedi.

Küresel sorunlar…

Konuşmasında küresel sorunların ülkemizi de zorladığını dikkat çeken İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, şunları söyledi: 

“ABD Çin’e uygulanan gümrük vergilerini 90 gün boyunca artırmayacak. Bu durumun, küresel ticarete olumlu yansıyacağı beklentisi oluştu. Ancak, ABD'nin ticaret savaşları üzerinden her an Avrupa ve Çin'le daha fazla gerginlik yaşayabilme ihtimali halen mevcut. Üstelik dün İngiltere’de, Brexit nedeniyle Başbakanları ile ilgili güven oylamasına gidildi…  Diğer yandan Fransa’da başlayıp Belçika’ya da sıçrayan sokak olayları Avrupa’yı sarsıyor…

Küresel çapta çok fazla belirsizliğin olduğu bir süreç yaşanmasına rağmen, Türkiye’de Reel Sektör Güven Endeksi, kasım ayında 5.7 puan artarak 96.8'e yükselmiş durumda. Küresel ekonomik sistemden 'büyümenin sürdürülebilirliği' noktasında gelen sinyaller de pek parlak değil...  Bu nedenle, FED'in ve Avrupa Merkez Bankası'nın 2019 yılında önemli bir parasal sıkılaştırma 'yapamayacağına' dair görüş ağırlık kazanıyor. 

Bu noktada bizim her adımımızı dikkatle atmamız, ekonomi yönetimimizi desteklememiz ve daha evvel de başardığımız gibi, bu rüzgârdan en az etkilenerek yolumuza devam etmemiz gerekmektedir.”

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
 Türkiye dünya askeri güç sıralamasında ilk 10 içerisinde Türkiye dünya askeri güç sıralamasında ilk 10 içerisinde Bu yıl açıklanan rapora göre Türkiye askeri güç sıralamasında 137 ülke arasından..
Yavuz Sondaj Gemisi Uğurlandı Yavuz Sondaj Gemisi Uğurlandı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Dilovası'ndaki Belde Limanı'nda ..
Foça Cezaevine 9 yeni iş kolu için tesis Foça Cezaevine 9 yeni iş kolu için tesis Foça Açık Ceza İnfaz Kurumunda 9 yeni iş kolunda eğitim ve üretim yapacak atölye..
Türkiye-Irak İş Forumu Türkiye-Irak İş Forumu Bakan Pekcan, Türkiye ve Irak olarak ekonominin her alanında ilişkileri en üst d..
  Ekonomi HABERLERİ
Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Ahmet Albayrak: “Tüm faizsiz hazine yatırım ürünlerini tek platformda topladık” Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ..
Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Melikşah Utku: “Tüm girişimci adaylarını Albaraka Garaj’a bekliyoruz” Albaraka Türk, verimliliği yüksek inovasyon modellerini deneyimleyebilmek ve hay..
Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar paylarında yüze 18 fark Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 24 Haziran 2019 ..
Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti? Hürriyet Emlak, Emlak Endeksi verileri Anadolu’nun emlak piyasasının yükselen yı..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İTO, Perakende Ticaret Komitesi Yavuz ALTUN: “Bizim nihai kitlemiz İstanbul halkının tamamı” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakendeciler Komitesi Başkan Yardımcısı Yavuz Alt..
‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ ‘Odağımız 100. yılımıza güçlü bir ekonomi ile girmek olmalı’ Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, “Bugünden itibar..
TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı’ndan istanbul seçim değerlendirmesi TÜGİAD Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu: ‘Demokrasi Kazandı’
Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Modanın Başkenti Merter’de ihracat bereketi! Her geçen gün tüm dünyada daha çok tanınan, Modanın Başkenti Merter'deki firmala..
  Söyleşi HABERLERİ
“İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı “İstanbul Craft Week” Tekfur Sarayı’nda başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İ..
Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Dursun Gürlek’ten Fetih Söyleşisi Eyüpsultan Belediyesi tarafından Zal Mahmut Paşa Külliyesi avlusunda düzenlenen ..
İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ’DE “5G” Konuşulacak İTÜ, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunacak önemli bir etkinliğe ev sa..
‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ ‘’O’nu örnek alıyor muyuz?’’ İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Ömer Döngeloğlu, Kağıthane’de, ‘’Peygamber Efendimizi..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Ankara’nın En Tatlı Festivali’ne Geri Sayım Başladı Ankara’nın En Tatlı Festivali’ne Geri Sayım Başladı Ece Türkiye tarafından yönetilen Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden A..
Türkiye drone şampiyonası 2. Etap mücadelesi Çanakkale’de Türkiye drone şampiyonası 2. Etap mücadelesi Çanakkale’de Türkiye’nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında düze..
Makina sektörü İzmir’de 500 milyon dolarlık iş hacmi hedefliyor Makina sektörü İzmir’de 500 milyon dolarlık iş hacmi hedefliyor Türkiye sanayisinin gelişiminde kilit rol üstlenen takım tezgahları sektörünün t..
2. Ulusal çatıcılar yarışmasına kadın ustalar damga vurdu 2. Ulusal çatıcılar yarışmasına kadın ustalar damga vurdu Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) tarafından, TÜYAP 42. Yapı Fuarı ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Bakan Kurum: “Gaziosmanpaşa’da Yıl Sonuna Kadar 4 Bin 400 Konutun Temelini Atacağız” Gaziosmanpaşa’da 13 bölgede kentsel dönüşümün startını verdiklerini belirten Çev..
Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa'da, yaklaşık 4 bin 400 hak..
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
  Projeler HABERLERİ
 Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Poşet kullanımı yüze 80 azaldı Türkiye’de “Sıfır Atık” uygulaması ile başlayan poşetlerin ücretlendirilmesinden..
Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu İGA’nın, Çevre ve Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürüttüğü “Atıktan Sa..
İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İBB’nin “Kentsel Tasarım Rehberi” çalışması Türkiye’ye kaynak olacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan “Kentsel Tasarım Rehb..
  Spor HABERLERİ
İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek İstanbul Büyükşehir Sporcuları avrupa oyunları’nda 20 sporcu ile Milli Formayı terletecek Belarus'ta bu yıl ikincisi düzenlenecek ve Tokyo 2020 Olimpiyatları’na direkt ko..
Küpü kim kırdı? Küpü kim kırdı? Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında 100’e yakın okçunun yarıştığı Hasbahçe'deki ..
Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa’da Yaz Spor Okulları Başladı Gaziosmanpaşa Belediyesi, öğrencilere spor sevgisi aşılamak, yetenekli gençleri ..
Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Dört küçük pehlivan bir başpehlivana karşı Kağıthane Belediyesi’nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 28’ncisini d..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti IV. Ulusal Saha Epidemiyolojisi Konferansı Ankara’da Gerçekleşti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “IV. Ulusal Saha Epidemiyoloji..
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı