HABER AKIŞI

ALİ KOPUZ “2023 TÜRKİYE’SİNE SAĞLAM ADIMLARLA YÜRÜYORUZ”

 Tarih: 15-11-2017 02:39:10
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Borsanın Kasım ayı Meclis toplantısında yaptığı konuşmada güncel ekonomik ve siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacak yatırımların birer birer hayata geçtiğini vurgulayan Başkan Ali Kopuz, Kars Tiflis Bakü demiryolunun da bu önemli yatırımlardan biri olduğunu söyledi. Kopuz şöyle konuştu: “Geçtiğimiz hafta “Kars Tiflis Bakü” demiryolu hattı devreye girdi. Bu yeni hat, ekonomik ve uluslararası ilişkiler açısından bölgeye yeni bir dinamizm katacak. Bu sayede ticari mallar, artık küresel bir güç olan Çin’den Avrupa Birliği ülkelerine kadar kesintisiz ulaşabilecek. Bu demiryolu hattının açılması ve TANAP'ın yakında tamamlanacak olması, Türkiye ekonomisine önemli katkılar yapacaktır.”

Bir diğer önemli projenin de Türk akımı olduğunu belirten İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, “Çok önemsediğim Türk Akımı projesinde boru hattı döşeme çalışmaları son süratle ilerliyor. Boru hattı, artık Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne giriş yapmış durumda. Bu hattın bir kısmından gelecek doğalgaz ülkemizde kullanılacak. Diğer hat Türkiye’den Avrupa’ya doğru gidecek. Böylece, Türkiye enerji alanında stratejik bir konumda olacak” dedi.

YÜZDE 100 YERLİ OTOMOBİL

En az enerji alanındaki yapılan çalışmalar kadar stratejik bir diğer yatırımın da yerli otomobil olduğuna dikkat çeken İSTİB Başkanı Ali Kopuz, şunları söyledi:

“Hatırlayacaksınız Sayın Cumhurbaşkanımız TOBB Genel Kurulunda yerli otomobil çağrısı yapmıştı. "Gelin şu yüzde 100 yerli üretim olan otomobilimizi TOBB camiası içerisinden çıkartalım" demişti. Bu çağrıya kulak vererek iş adamlarımız bir araya geldiler. Bu birliktelikte, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun gayretleri büyüktür. Bu projenin tarafları ile geçen hafta Ankara’da bir protokol imzalandı. İnşallah 2021 yılına kadar ülkemizde yerli otomobil üretimi sağlanmış olacak.”

TÜRKİYE EKONOMİSİ GÜÇLÜ SEYREDİYOR

Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetlerimizin güçlü seyrettiğine işaret ettiğini gösterdiğini belirten Ali Kopuz, “Dün açıklanan verilere göre, Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 artarken, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10 arttı. İç talepteki iyileşme devam ederken, dış talebin ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürüyor.

Nitekim ihracatımız ekim ayında yüzde 15,6 artarak 13,5 milyar dolar oldu. İhracatta son 10 yılın rekorunu kırdık. Son 12 aylık ihracatımız, yüzde 10,7'lik artışla an itibarıyla 154,2 milyar dolara ulaşmış oldu. Böylece orta vadeli programdaki yıllık ihracat hedefini de şimdiden yakalamış olduk.

Bu arada zeytin ve zeytinyağı sektörümüzün temsilcilerini de tebrik etmek istiyorum. Biliyorsunuz bu sene zeytin rekoltemiz gayet iyi. Zeytinyağı ihracatımız ise rekor kırmış durumda. Geçen seneye nazaran yüzde 250’lere varan artış var. Tabii satılan zeytinyağının büyük kısmı dökme ürün. İnşallah önümüzdeki dönemde kendi markalarımız ile ürettiğimiz zeytinyağlarının ihracatını artırabiliriz. Katma değeri yüksek ürünlerin ihracatındaki artış ülkemiz için çok önemli” dedi. 

ENFLASYON SEVİYESİ RİSK OLUŞTURUYOR

Tüm bu verilere rağmen enflasyonun bulunduğu yüksek seviyenin ekonomimiz için halen risk oluşturduğunu vurgulayan Başkan Ali Kopuz şunları söyledi: “TÜFE ekim ayında yüzde 2,08 oranında arttı. Yıllık enflasyon yüzde 11,9 oldu. Bizi de yakından ilgilendiren gıda yıllık enflasyonu, işlenmiş gıda fiyatlarının artışı ile yükseldi. Bu oranlar elbette fazla. Ancak son 14 yılın Ekim ayının ortalamasını aldığınızda, zaten yüzde 1.91 civarında bir artış görülüyor. Tüm olumsuzluklara rağmen beklentilerden aşırı bir sapma yok.

Petrol ve diğer girdi fiyatları, döviz kurundaki malum yükselişler ile enerji fiyatları son aylardaki yüksek artış eğilimini sürdürdü. Bu ay genel enflasyona büyük etkisi olan kalemler bunlar değildi.

Genel enflasyonun; döviz kuru, temel mal grubu enflasyonu ve beyaz eşya ile mobilya sektöründeki geçici vergi indirimlerinin süresinin bitmesi nedeniyle yükseldiğini unutmayalım.

Bu tabloda enflasyonun yükselmesi olağandır. Bu durum, doğal olarak hafta içinde Merkez Bankası’nın 2017 yılı enflasyon tahminini yüzde 8,7'den yüzde 9,8'e çıkartmasına neden oldu.

Ancak bakıyorsunuz bunu öngöremeyenler sanki Ekim ayında ilk kez böyle bir oran görüyormuş gibi feryadı bastılar. Biraz sabırlı olmak ve ekonomiyi daha doğru şekilde analiz etmek gerekir.

İş dünyası olarak bizim, sene sonuna kadar bu rakamın daha yukarıya çıkmaması için alınan önlemlere odaklanmamız gerekiyor.

Bu işi çözmek istiyorsak ithalata değil, yerli kaynaklara yönelmemiz şarttır. Örneğin sadece Petrol fiyatları, Ocak 2016'dan bu yana yüzde 80'in üzerinde arttı.

İthalata bağımlılıktan kurtulamazsak, her kur dalgalanması üretici maliyetlerine yansır. Ardından firmalar da bunu tüketiciye yansıtır ve enflasyon artar.

Az evvel saydığım enerji yatırımlarına ve yerli otomobil girişimine de bu gözle bakmak gerekir.

Bu girişimler ile dış girdilerin azalacağına inanıyorum.

Yurtdışı borçlanmasından uzak durarak, yurtiçi tasarrufları artırmalı ve kredi faiz oranlarını düşürmeliyiz. Yerli kaynak kullanımını artırmak, fiyat istikrarını da getirecektir.”

TÜRKİYE ÜRÜN İHTİSAS BORSASI İSTİŞARELERİ

Geçtiğimiz hafta Ankara’da Türkiye Ürün İhtisas Borsası için bir istişare toplantısı gerçekleştirildiğini hatırlatan Ali Kopuz, “Meclis Başkanımız ve Genel Sekreterimiz, Borsamızı temsilen bu çalışmaya iştirak ettiler. Toplantıda yılsonuna kadar Ürün İhtisas Borsası’nın kuruluş işlemlerinin tamamlanmasına karar verildi.

100 Milyon TL Sermaye ile kurulacak olan Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın toplam 41 ortağı var. TOBB ve bağlı borsalar olarak şirket sermayesinin yüzde 51’ine sahip olacağız.

Biliyorsunuz bu konu daha önce meclisimizde müzakere edilmişti. Biz 2 milyon TL sermaye koymaya karar vermiştik. Ancak Bakanlık ile yapılan çalışmalar sonucunda borsaların her birinin en çok alabileceği hisse 1 milyon 800 bin olarak belirlendi. Bu nedenle bu hususu da sizlerin onayına tekrar sunuyoruz.

İstanbul Ticaret Borsası olarak ülkemize fayda sağlayacak her konuda, elimizi taşın altına koymaktan asla çekinmeyeceğimizi her platformda ifade ediyoruz. Ürün ihtisas borsasına da en fazla sermaye koyan kurumlardan biriyiz.

Bu borsanın kurulması ile birlikte, ülke çapındaki 38 lisanslı depoda muhafaza edilen ürünlere ait ürün senetleri işlem görecek. Şu anda faal depoların kapasitesi yaklaşık 1 milyon 676 bin 200 ton. Bu depolarda hububat, pamuk, zeytin ve fındık ürünleri bulunuyor. Kuruluş İzni Verilen Toplam Lisanslı depo sayısı ise 98’e ulaşmış durumda. Bu 98 depo açıldığında 8.8 milyon ton kapasiteye ulaşmış olacağız.

Kısaca ifade etmek gerekirse, ülkemizin tarımsal ürünleri inşallah burada işlem görecek ve değerini bulacak. Hem üreticiye hem tüccara hem de sanayiciye faydalı bir sistem. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

GIDA YÖNETMELİKLERİ SUNUMU

Meclis toplantısında, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden, Gıda Yüksek Mühendisi Onur Akbulut “Etiketleme Yönetmeliği” ve “Gıda Katkı  Maddeleri Yönetmeliği” hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
resim yok Konyaaltı Plajı'nda 'Akdeniz foku' heyecanı yaşandı Nesli tükenme tehdidi altındaki Akdeniz foku, dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı'nda g..
resim yok FETÖ'cüler oyun görünümlü mesajlaşma programı kullanmış Konya'daki FETÖ/PDY davası sanıklarından Saffet Serhat K, bir örgüt üyesince, te..
Yıldırımdaki gizem çözüldü Yıldırımdaki gizem çözüldü Yıldırım düştüğünde atmosferde anti-madde yaratan foto nükleer tepkimelerin meyd..
resim yok Bangladeş ve Myanmar'dan Arakan anlaşması Bangladeş ve Myanmar, gördükleri zulümden kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı M..
  Ekonomi HABERLERİ
Altında yeni rekorlar bekleniyor Altında yeni rekorlar bekleniyor Dolar kurundaki sert hareketlerin etkisiyle rekor üstüne rekor kıran altının gra..
Yabancıya konut satışında tarihi zirve Yabancıya konut satışında tarihi zirve Yabancılara konut satışları ekimde 2 bin 677 ile geçen yılın aynı dönemine kıyas..
'Siber savaş' konferansta tartışılacak 'Siber savaş' konferansta tartışılacak Defence Turkey dergisi tarafından organize edilen "Uluslararası Siber Savaş ve G..
Türkiye organik tarımda hedef büyüttü Türkiye organik tarımda hedef büyüttü Türkiye'deki tarım alanları içerisinde, yüzde 2 olan organik tarım alanlarının p..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
İKMİB’den jet hızında yerlileştirme hareketi! İKMİB’den jet hızında yerlileştirme hareketi! Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kasım ayı başında açıkladığı Türkiye’ni..
Kızılay Guinness’e Başvuruyor Kızılay Guinness’e Başvuruyor Kızılay’ın ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleştirilen ve Kızılay’ın AvrupaKıta ..
Mali Müşavirler Meslek İçi Eğitime Devam Ediyor Mali Müşavirler Meslek İçi Eğitime Devam Ediyor MBG Gaziosmanpaşa ve Sultangazi Temsilcilikleri tarafından düzenlenen kahvaltılı..
Türkiye İş Ahlakı Zirvesi gerçekleşti Türkiye İş Ahlakı Zirvesi gerçekleşti Türkiye İş Ahlakı Zirvesi, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD)..
  Söyleşi HABERLERİ
resim yok Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE  KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. Gaziosmanpaşa İstanbul'un en iyi yerinde fakat en önemli sorunlarının başında ot..
Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Tapu ve Kadastro İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu: 170 yıldır gayrimenkuld..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
TSPB Kongresi dünyanın en önemli uzmanlarını İstanbul’da buluşturdu! TSPB Kongresi dünyanın en önemli uzmanlarını İstanbul’da buluşturdu! Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) düzenlediği Türkiye Sermaye Piyasa..
Finansal Sistemlerin 4.0’ı “İnsani Finans” İstanbul’dan Dünyaya Yayılacak Finansal Sistemlerin 4.0’ı “İnsani Finans” İstanbul’dan Dünyaya Yayılacak Finans sisteminde insani değerleri ön plana çıkaran, yeni paylaşım ekonomisinin ..
Kurtulmuş: Kartepe Zirvesi dünyaya yeni bir yol açacak Kurtulmuş: Kartepe Zirvesi dünyaya yeni bir yol açacak Kartepe Zirvesi’ne katılan Bakan Kurtulmuş, Zirve’nin Davos’u da geçerek dünya ç..
Postanın tarih yolculuğu Metro İstanbul'da Postanın tarih yolculuğu Metro İstanbul'da “PTT’nin Kuruluş Yıldönümü” etkinlikleri kapsamında Metro İstanbul ile PTT işbir..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
 Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘13 Ekim Dünya Konut Günü’ d..
  Projeler HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
Süleyman Soylu’dan Tam Destek Süleyman Soylu’dan Tam Destek Vizyona girdiğinde büyük ilgi gören ‘Azazil: Düğüm’ ve ‘Azazil 2: Büyü’ ile son ..
  Spor HABERLERİ
Kayserispor Kulübü Başkanı Bedir: Medipol Başakşehir'i yeneceğimize inancımız tam Kayserispor Kulübü Başkanı Bedir: Medipol Başakşehir'i yeneceğimize inancımız tam Kayserispor Kulübü Başkanı Erol Bedir, Süper Lig'in 13. haftasında konuk edecekl..
resim yok '2020 Avrupa Futbol Şampiyonası için kara bulutları dağıtacağız' Gençlik ve Spor Bakanı Bak, "2020 Avrupa Futbol Şampiyonası için bu üzerimizdeki..
Ziraat Bankası'nın bileği bükülmüyor Ziraat Bankası'nın bileği bükülmüyor Voleybol Efeler Ligi'nde 10'da 10 yapan Ziraat Bankası, sezon sonunda şampiyon o..
Türkiye 42. sıraya geriledi Türkiye 42. sıraya geriledi FIFA dünya klasmanında 9 basamak gerileyen A Milli Futbol Takımı, 42. sırada yer..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı