HABER AKIŞI

ALİ KOPUZ “2023 TÜRKİYE’SİNE SAĞLAM ADIMLARLA YÜRÜYORUZ”

 Tarih: 15-11-2017 02:39:10
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Borsanın Kasım ayı Meclis toplantısında yaptığı konuşmada güncel ekonomik ve siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacak yatırımların birer birer hayata geçtiğini vurgulayan Başkan Ali Kopuz, Kars Tiflis Bakü demiryolunun da bu önemli yatırımlardan biri olduğunu söyledi. Kopuz şöyle konuştu: “Geçtiğimiz hafta “Kars Tiflis Bakü” demiryolu hattı devreye girdi. Bu yeni hat, ekonomik ve uluslararası ilişkiler açısından bölgeye yeni bir dinamizm katacak. Bu sayede ticari mallar, artık küresel bir güç olan Çin’den Avrupa Birliği ülkelerine kadar kesintisiz ulaşabilecek. Bu demiryolu hattının açılması ve TANAP'ın yakında tamamlanacak olması, Türkiye ekonomisine önemli katkılar yapacaktır.”

Bir diğer önemli projenin de Türk akımı olduğunu belirten İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, “Çok önemsediğim Türk Akımı projesinde boru hattı döşeme çalışmaları son süratle ilerliyor. Boru hattı, artık Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne giriş yapmış durumda. Bu hattın bir kısmından gelecek doğalgaz ülkemizde kullanılacak. Diğer hat Türkiye’den Avrupa’ya doğru gidecek. Böylece, Türkiye enerji alanında stratejik bir konumda olacak” dedi.

YÜZDE 100 YERLİ OTOMOBİL

En az enerji alanındaki yapılan çalışmalar kadar stratejik bir diğer yatırımın da yerli otomobil olduğuna dikkat çeken İSTİB Başkanı Ali Kopuz, şunları söyledi:

“Hatırlayacaksınız Sayın Cumhurbaşkanımız TOBB Genel Kurulunda yerli otomobil çağrısı yapmıştı. "Gelin şu yüzde 100 yerli üretim olan otomobilimizi TOBB camiası içerisinden çıkartalım" demişti. Bu çağrıya kulak vererek iş adamlarımız bir araya geldiler. Bu birliktelikte, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun gayretleri büyüktür. Bu projenin tarafları ile geçen hafta Ankara’da bir protokol imzalandı. İnşallah 2021 yılına kadar ülkemizde yerli otomobil üretimi sağlanmış olacak.”

TÜRKİYE EKONOMİSİ GÜÇLÜ SEYREDİYOR

Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetlerimizin güçlü seyrettiğine işaret ettiğini gösterdiğini belirten Ali Kopuz, “Dün açıklanan verilere göre, Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 artarken, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10 arttı. İç talepteki iyileşme devam ederken, dış talebin ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürüyor.

Nitekim ihracatımız ekim ayında yüzde 15,6 artarak 13,5 milyar dolar oldu. İhracatta son 10 yılın rekorunu kırdık. Son 12 aylık ihracatımız, yüzde 10,7'lik artışla an itibarıyla 154,2 milyar dolara ulaşmış oldu. Böylece orta vadeli programdaki yıllık ihracat hedefini de şimdiden yakalamış olduk.

Bu arada zeytin ve zeytinyağı sektörümüzün temsilcilerini de tebrik etmek istiyorum. Biliyorsunuz bu sene zeytin rekoltemiz gayet iyi. Zeytinyağı ihracatımız ise rekor kırmış durumda. Geçen seneye nazaran yüzde 250’lere varan artış var. Tabii satılan zeytinyağının büyük kısmı dökme ürün. İnşallah önümüzdeki dönemde kendi markalarımız ile ürettiğimiz zeytinyağlarının ihracatını artırabiliriz. Katma değeri yüksek ürünlerin ihracatındaki artış ülkemiz için çok önemli” dedi. 

ENFLASYON SEVİYESİ RİSK OLUŞTURUYOR

Tüm bu verilere rağmen enflasyonun bulunduğu yüksek seviyenin ekonomimiz için halen risk oluşturduğunu vurgulayan Başkan Ali Kopuz şunları söyledi: “TÜFE ekim ayında yüzde 2,08 oranında arttı. Yıllık enflasyon yüzde 11,9 oldu. Bizi de yakından ilgilendiren gıda yıllık enflasyonu, işlenmiş gıda fiyatlarının artışı ile yükseldi. Bu oranlar elbette fazla. Ancak son 14 yılın Ekim ayının ortalamasını aldığınızda, zaten yüzde 1.91 civarında bir artış görülüyor. Tüm olumsuzluklara rağmen beklentilerden aşırı bir sapma yok.

Petrol ve diğer girdi fiyatları, döviz kurundaki malum yükselişler ile enerji fiyatları son aylardaki yüksek artış eğilimini sürdürdü. Bu ay genel enflasyona büyük etkisi olan kalemler bunlar değildi.

Genel enflasyonun; döviz kuru, temel mal grubu enflasyonu ve beyaz eşya ile mobilya sektöründeki geçici vergi indirimlerinin süresinin bitmesi nedeniyle yükseldiğini unutmayalım.

Bu tabloda enflasyonun yükselmesi olağandır. Bu durum, doğal olarak hafta içinde Merkez Bankası’nın 2017 yılı enflasyon tahminini yüzde 8,7'den yüzde 9,8'e çıkartmasına neden oldu.

Ancak bakıyorsunuz bunu öngöremeyenler sanki Ekim ayında ilk kez böyle bir oran görüyormuş gibi feryadı bastılar. Biraz sabırlı olmak ve ekonomiyi daha doğru şekilde analiz etmek gerekir.

İş dünyası olarak bizim, sene sonuna kadar bu rakamın daha yukarıya çıkmaması için alınan önlemlere odaklanmamız gerekiyor.

Bu işi çözmek istiyorsak ithalata değil, yerli kaynaklara yönelmemiz şarttır. Örneğin sadece Petrol fiyatları, Ocak 2016'dan bu yana yüzde 80'in üzerinde arttı.

İthalata bağımlılıktan kurtulamazsak, her kur dalgalanması üretici maliyetlerine yansır. Ardından firmalar da bunu tüketiciye yansıtır ve enflasyon artar.

Az evvel saydığım enerji yatırımlarına ve yerli otomobil girişimine de bu gözle bakmak gerekir.

Bu girişimler ile dış girdilerin azalacağına inanıyorum.

Yurtdışı borçlanmasından uzak durarak, yurtiçi tasarrufları artırmalı ve kredi faiz oranlarını düşürmeliyiz. Yerli kaynak kullanımını artırmak, fiyat istikrarını da getirecektir.”

TÜRKİYE ÜRÜN İHTİSAS BORSASI İSTİŞARELERİ

Geçtiğimiz hafta Ankara’da Türkiye Ürün İhtisas Borsası için bir istişare toplantısı gerçekleştirildiğini hatırlatan Ali Kopuz, “Meclis Başkanımız ve Genel Sekreterimiz, Borsamızı temsilen bu çalışmaya iştirak ettiler. Toplantıda yılsonuna kadar Ürün İhtisas Borsası’nın kuruluş işlemlerinin tamamlanmasına karar verildi.

100 Milyon TL Sermaye ile kurulacak olan Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın toplam 41 ortağı var. TOBB ve bağlı borsalar olarak şirket sermayesinin yüzde 51’ine sahip olacağız.

Biliyorsunuz bu konu daha önce meclisimizde müzakere edilmişti. Biz 2 milyon TL sermaye koymaya karar vermiştik. Ancak Bakanlık ile yapılan çalışmalar sonucunda borsaların her birinin en çok alabileceği hisse 1 milyon 800 bin olarak belirlendi. Bu nedenle bu hususu da sizlerin onayına tekrar sunuyoruz.

İstanbul Ticaret Borsası olarak ülkemize fayda sağlayacak her konuda, elimizi taşın altına koymaktan asla çekinmeyeceğimizi her platformda ifade ediyoruz. Ürün ihtisas borsasına da en fazla sermaye koyan kurumlardan biriyiz.

Bu borsanın kurulması ile birlikte, ülke çapındaki 38 lisanslı depoda muhafaza edilen ürünlere ait ürün senetleri işlem görecek. Şu anda faal depoların kapasitesi yaklaşık 1 milyon 676 bin 200 ton. Bu depolarda hububat, pamuk, zeytin ve fındık ürünleri bulunuyor. Kuruluş İzni Verilen Toplam Lisanslı depo sayısı ise 98’e ulaşmış durumda. Bu 98 depo açıldığında 8.8 milyon ton kapasiteye ulaşmış olacağız.

Kısaca ifade etmek gerekirse, ülkemizin tarımsal ürünleri inşallah burada işlem görecek ve değerini bulacak. Hem üreticiye hem tüccara hem de sanayiciye faydalı bir sistem. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

GIDA YÖNETMELİKLERİ SUNUMU

Meclis toplantısında, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden, Gıda Yüksek Mühendisi Onur Akbulut “Etiketleme Yönetmeliği” ve “Gıda Katkı  Maddeleri Yönetmeliği” hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
'Rus uçağı İl-20'nin düşürülmesinin sorumlusu İsrail' 'Rus uçağı İl-20'nin düşürülmesinin sorumlusu İsrail' Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, "İsrailli pilotun, İl-20 uçağının et..
Kilolarından kurtulmak için yardım bekliyor Kilolarından kurtulmak için yardım bekliyor Hatay'ın Hassa ilçesinde yaşayan 180 kilo ağırlığındaki Fidan Altın, fazla kilol..
resim yok Parola: Başarmadan dönmek yok Türkiye'nin en seçkin birlikleri arasında yer alan SAT komandoları, "başarmadan ..
İsmail dede köyünün 'tarihçisi' İsmail dede köyünün 'tarihçisi' Giresunlu 97 yaşındaki İsmail Uzun, ülkede ve köyünde yaşanan gelişmeler ile ola..
  Ekonomi HABERLERİ
Borsanın rallisi 5 haftadır devam ediyor Borsanın rallisi 5 haftadır devam ediyor Borsa İstanbul, yükseliş rallisini üst üste 5'inci haftaya taşıyarak bu dönemde ..
Hürkuş teslimata gün sayıyor Hürkuş teslimata gün sayıyor Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın eğitim ihtiyacına cevap vermek üzere Türk Havacı..
resim yok Yerli helikopter motorunun gücü test edildi T625'in ilk uçuşundan bir gün önce TEI'nin özgün helikopter için geliştirdiği ye..
Asansörlere sıkı takip Asansörlere sıkı takip Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünl..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Genel Başkan Kaan: Hedef; Üretim, Millileşme ve İstihdam Olmalı Genel Başkan Kaan: Hedef; Üretim, Millileşme ve İstihdam Olmalı MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın..
MÜSİAD Azerbaycan, Şehitlerimizi Unutmadı MÜSİAD Azerbaycan, Şehitlerimizi Unutmadı MÜSİAD Azerbaycan Şubesi tarafından, Bakü’nün Ermeni ve Bolşevik işgalinden kurt..
Kopuz: “İş dünyası yeni ekonomi programı doğrultusunda çalışmalı.” Kopuz: “İş dünyası yeni ekonomi programı doğrultusunda çalışmalı.” İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz Hazine ve Maliye Bakan..
'Ekonominin yeni anayasası YEP' 'Ekonominin yeni anayasası YEP' İTO Başkanı Avdagiç: - "Dengelenme, disiplin ve değişim kurgusu üzerine oturt..
  Söyleşi HABERLERİ
Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Süper Bakterilere Karşı Savaşmanın İpuçları Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm uyarı, aldığı tüm önlemlere rağmen kontrolsüz k..
Sektöre kadın eli değdi Sektöre kadın eli değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir terci..
İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı İŞKUR’un KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Workinton’da Başladı Workinton, Türkiye İş Kurumu İŞKUR’u, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştir..
MASAL DÜĞÜNLERİNİN ADRESİ MASAL DÜĞÜNLERİNİN ADRESİ 5 Eylül Çarşamba günü Feriye Palace’da basın mensuplarıyla bir araya gelen KM Ev..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
TEKNOFEST'TE GAZİOSMANPAŞA RÜZGÂRI ESECEK TEKNOFEST'TE GAZİOSMANPAŞA RÜZGÂRI ESECEK Gaziosmanpaşa Belediyesi, ROBOGOP Projesi ile geleceğin milli yazılımcılarını ye..
DEV TÜRK BAYRAĞI UÇURTMA İTALYA SEMALARINI SÜSLEDİ DEV TÜRK BAYRAĞI UÇURTMA İTALYA SEMALARINI SÜSLEDİ Avrupa’nın ünlü uçurtma festivalleri arasında gösterilen 29. uluslararası Cervia..
Kakava Ateşi kadınlar için yandı Kakava Ateşi kadınlar için yandı Kırklareli Belediyesi tarafından bu yıl 28’incisi düzenlenen ‘’Karagöz Kültür Sa..
Türkiye'nin ilk kahve harmanı yarışması! Türkiye'nin ilk kahve harmanı yarışması! Tüyap Beylikdüzü’nde başlayan ULUSLARARASI ZUCHEX Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı, 1..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Doküman peşinden koşma devri bitti Doküman peşinden koşma devri bitti İşletmeler için iş yükü olan imza takibini sorun olmaktan çıkaran İmzala-Gönder,..
Anadolu Ajansından İran ve G. Kore Ajanslarıyla İş Birliği Anadolu Ajansından İran ve G. Kore Ajanslarıyla İş Birliği Bölgesel ve global ağını genişleten Anadolu Ajansı Asya ve Ortadoğu’nun iki önem..
TÜRKİYE ve GÜNEY KORE MÜTEAHHİTLERİ  GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR TÜRKİYE ve GÜNEY KORE MÜTEAHHİTLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Güney Kore Müteahhitler Birliği (CAK), imz..
Van’da siber güvenlik eğitimi Van’da siber güvenlik eğitimi Van Bilişimciler Derneği’nin düzenlediği Etik Hacker Kampı tamamlandı. ESET’in a..
  Spor HABERLERİ
Aytemiz Alanyaspor Cisse ile güldü Aytemiz Alanyaspor Cisse ile güldü Spor Toto Süper Lig'in 6. haftasında Aytemiz Alanyaspor, deplasmanda Kasımpaşa'y..
Judoda madalya hasretini sonlandırdı Judoda madalya hasretini sonlandırdı Dünya Judo Şampiyonası'nda Vedat Albayrak, 81 kiloda bronz madalya kazanarak 15 ..
Aragon'da zafer Marquez'in Aragon'da zafer Marquez'in MotoGP'de sezonun 14. ayağı Aragon Grand Prix'sini, Repsol Honda takımından Marq..
resim yok Fenerbahçe-Beşiktaş rekabetinde 348. randevu Fenerbahçe ile Beşiktaş, yarın yapacakları Spor Toto Süper Lig maçıyla 348. kez ..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı