HABER AKIŞI

ALİ KOPUZ “2023 TÜRKİYE’SİNE SAĞLAM ADIMLARLA YÜRÜYORUZ”

 Tarih: 15-11-2017 02:39:04
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Borsanın Kasım ayı Meclis toplantısında yaptığı konuşmada güncel ekonomik ve siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacak yatırımların birer birer hayata geçtiğini vurgulayan Başkan Ali Kopuz, Kars Tiflis Bakü demiryolunun da bu önemli yatırımlardan biri olduğunu söyledi. Kopuz şöyle konuştu: “Geçtiğimiz hafta “Kars Tiflis Bakü” demiryolu hattı devreye girdi. Bu yeni hat, ekonomik ve uluslararası ilişkiler açısından bölgeye yeni bir dinamizm katacak. Bu sayede ticari mallar, artık küresel bir güç olan Çin’den Avrupa Birliği ülkelerine kadar kesintisiz ulaşabilecek. Bu demiryolu hattının açılması ve TANAP'ın yakında tamamlanacak olması, Türkiye ekonomisine önemli katkılar yapacaktır.”

Bir diğer önemli projenin de Türk akımı olduğunu belirten İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, “Çok önemsediğim Türk Akımı projesinde boru hattı döşeme çalışmaları son süratle ilerliyor. Boru hattı, artık Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne giriş yapmış durumda. Bu hattın bir kısmından gelecek doğalgaz ülkemizde kullanılacak. Diğer hat Türkiye’den Avrupa’ya doğru gidecek. Böylece, Türkiye enerji alanında stratejik bir konumda olacak” dedi.

YÜZDE 100 YERLİ OTOMOBİL

En az enerji alanındaki yapılan çalışmalar kadar stratejik bir diğer yatırımın da yerli otomobil olduğuna dikkat çeken İSTİB Başkanı Ali Kopuz, şunları söyledi:

“Hatırlayacaksınız Sayın Cumhurbaşkanımız TOBB Genel Kurulunda yerli otomobil çağrısı yapmıştı. "Gelin şu yüzde 100 yerli üretim olan otomobilimizi TOBB camiası içerisinden çıkartalım" demişti. Bu çağrıya kulak vererek iş adamlarımız bir araya geldiler. Bu birliktelikte, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun gayretleri büyüktür. Bu projenin tarafları ile geçen hafta Ankara’da bir protokol imzalandı. İnşallah 2021 yılına kadar ülkemizde yerli otomobil üretimi sağlanmış olacak.”

TÜRKİYE EKONOMİSİ GÜÇLÜ SEYREDİYOR

Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetlerimizin güçlü seyrettiğine işaret ettiğini gösterdiğini belirten Ali Kopuz, “Dün açıklanan verilere göre, Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 artarken, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10 arttı. İç talepteki iyileşme devam ederken, dış talebin ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürüyor.

Nitekim ihracatımız ekim ayında yüzde 15,6 artarak 13,5 milyar dolar oldu. İhracatta son 10 yılın rekorunu kırdık. Son 12 aylık ihracatımız, yüzde 10,7'lik artışla an itibarıyla 154,2 milyar dolara ulaşmış oldu. Böylece orta vadeli programdaki yıllık ihracat hedefini de şimdiden yakalamış olduk.

Bu arada zeytin ve zeytinyağı sektörümüzün temsilcilerini de tebrik etmek istiyorum. Biliyorsunuz bu sene zeytin rekoltemiz gayet iyi. Zeytinyağı ihracatımız ise rekor kırmış durumda. Geçen seneye nazaran yüzde 250’lere varan artış var. Tabii satılan zeytinyağının büyük kısmı dökme ürün. İnşallah önümüzdeki dönemde kendi markalarımız ile ürettiğimiz zeytinyağlarının ihracatını artırabiliriz. Katma değeri yüksek ürünlerin ihracatındaki artış ülkemiz için çok önemli” dedi. 

ENFLASYON SEVİYESİ RİSK OLUŞTURUYOR

Tüm bu verilere rağmen enflasyonun bulunduğu yüksek seviyenin ekonomimiz için halen risk oluşturduğunu vurgulayan Başkan Ali Kopuz şunları söyledi: “TÜFE ekim ayında yüzde 2,08 oranında arttı. Yıllık enflasyon yüzde 11,9 oldu. Bizi de yakından ilgilendiren gıda yıllık enflasyonu, işlenmiş gıda fiyatlarının artışı ile yükseldi. Bu oranlar elbette fazla. Ancak son 14 yılın Ekim ayının ortalamasını aldığınızda, zaten yüzde 1.91 civarında bir artış görülüyor. Tüm olumsuzluklara rağmen beklentilerden aşırı bir sapma yok.

Petrol ve diğer girdi fiyatları, döviz kurundaki malum yükselişler ile enerji fiyatları son aylardaki yüksek artış eğilimini sürdürdü. Bu ay genel enflasyona büyük etkisi olan kalemler bunlar değildi.

Genel enflasyonun; döviz kuru, temel mal grubu enflasyonu ve beyaz eşya ile mobilya sektöründeki geçici vergi indirimlerinin süresinin bitmesi nedeniyle yükseldiğini unutmayalım.

Bu tabloda enflasyonun yükselmesi olağandır. Bu durum, doğal olarak hafta içinde Merkez Bankası’nın 2017 yılı enflasyon tahminini yüzde 8,7'den yüzde 9,8'e çıkartmasına neden oldu.

Ancak bakıyorsunuz bunu öngöremeyenler sanki Ekim ayında ilk kez böyle bir oran görüyormuş gibi feryadı bastılar. Biraz sabırlı olmak ve ekonomiyi daha doğru şekilde analiz etmek gerekir.

İş dünyası olarak bizim, sene sonuna kadar bu rakamın daha yukarıya çıkmaması için alınan önlemlere odaklanmamız gerekiyor.

Bu işi çözmek istiyorsak ithalata değil, yerli kaynaklara yönelmemiz şarttır. Örneğin sadece Petrol fiyatları, Ocak 2016'dan bu yana yüzde 80'in üzerinde arttı.

İthalata bağımlılıktan kurtulamazsak, her kur dalgalanması üretici maliyetlerine yansır. Ardından firmalar da bunu tüketiciye yansıtır ve enflasyon artar.

Az evvel saydığım enerji yatırımlarına ve yerli otomobil girişimine de bu gözle bakmak gerekir.

Bu girişimler ile dış girdilerin azalacağına inanıyorum.

Yurtdışı borçlanmasından uzak durarak, yurtiçi tasarrufları artırmalı ve kredi faiz oranlarını düşürmeliyiz. Yerli kaynak kullanımını artırmak, fiyat istikrarını da getirecektir.”

TÜRKİYE ÜRÜN İHTİSAS BORSASI İSTİŞARELERİ

Geçtiğimiz hafta Ankara’da Türkiye Ürün İhtisas Borsası için bir istişare toplantısı gerçekleştirildiğini hatırlatan Ali Kopuz, “Meclis Başkanımız ve Genel Sekreterimiz, Borsamızı temsilen bu çalışmaya iştirak ettiler. Toplantıda yılsonuna kadar Ürün İhtisas Borsası’nın kuruluş işlemlerinin tamamlanmasına karar verildi.

100 Milyon TL Sermaye ile kurulacak olan Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın toplam 41 ortağı var. TOBB ve bağlı borsalar olarak şirket sermayesinin yüzde 51’ine sahip olacağız.

Biliyorsunuz bu konu daha önce meclisimizde müzakere edilmişti. Biz 2 milyon TL sermaye koymaya karar vermiştik. Ancak Bakanlık ile yapılan çalışmalar sonucunda borsaların her birinin en çok alabileceği hisse 1 milyon 800 bin olarak belirlendi. Bu nedenle bu hususu da sizlerin onayına tekrar sunuyoruz.

İstanbul Ticaret Borsası olarak ülkemize fayda sağlayacak her konuda, elimizi taşın altına koymaktan asla çekinmeyeceğimizi her platformda ifade ediyoruz. Ürün ihtisas borsasına da en fazla sermaye koyan kurumlardan biriyiz.

Bu borsanın kurulması ile birlikte, ülke çapındaki 38 lisanslı depoda muhafaza edilen ürünlere ait ürün senetleri işlem görecek. Şu anda faal depoların kapasitesi yaklaşık 1 milyon 676 bin 200 ton. Bu depolarda hububat, pamuk, zeytin ve fındık ürünleri bulunuyor. Kuruluş İzni Verilen Toplam Lisanslı depo sayısı ise 98’e ulaşmış durumda. Bu 98 depo açıldığında 8.8 milyon ton kapasiteye ulaşmış olacağız.

Kısaca ifade etmek gerekirse, ülkemizin tarımsal ürünleri inşallah burada işlem görecek ve değerini bulacak. Hem üreticiye hem tüccara hem de sanayiciye faydalı bir sistem. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

GIDA YÖNETMELİKLERİ SUNUMU

Meclis toplantısında, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden, Gıda Yüksek Mühendisi Onur Akbulut “Etiketleme Yönetmeliği” ve “Gıda Katkı  Maddeleri Yönetmeliği” hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
BM'den Doğu Guta için 'açlık ve bulaşıcı hastalık' uyarısı BM'den Doğu Guta için 'açlık ve bulaşıcı hastalık' uyarısı BM Genel Sekreter sözcülerinden Haq, Doğu Guta'da çocukların aşırı derecede yete..
AB'den uluslararası topluma 'Suriye' çağrısı AB'den uluslararası topluma 'Suriye' çağrısı Avrupa Birliği, uluslararası topluma Suriye halkının çektiği acıya son vermek iç..
resim yok 'Coğrafyamızın selametini ve geleceğini inşa edeceğiz' Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ustaoğlu, "Kader birliği yaptığımız bu c..
Katar'dan Gazze'ye 9 milyon dolarlık yardım Katar'dan Gazze'ye 9 milyon dolarlık yardım Katar Emiri Al Sani'nin Gazze'ye gönderilmesi için talimat verdiği 9 milyon dola..
  Ekonomi HABERLERİ
Vakıf Katılım İkram Göktaş: “2018’de yüzde 10 pazar payına çıkarız” Vakıf Katılım İkram Göktaş: “2018’de yüzde 10 pazar payına çıkarız” Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, “Katılım bankacılığı sektöründe 2017 il..
WBAF'den Kalkınma Bakanlığına 'girişimcileri destekleme' ödülü WBAF'den Kalkınma Bakanlığına 'girişimcileri destekleme' ödülü Kalkınma Bakanlığı, Dünya Melek Yatırım Forumu'nun (WBAF) 2018 Dünya Kongresi'nd..
resim yok Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,54 düşüşle 115.881,96 puandan t..
Doğu Karadeniz'den Rusya'ya ihracat yüz güldürüyor Doğu Karadeniz'den Rusya'ya ihracat yüz güldürüyor Doğu Karadeniz'den Rusya Federasyonu'na ocak ayında 13 milyon 751 bin 149 dolarl..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
YENİDER VE MİYEP NİHAT TUNALI’YI ZİYARET ETTİ YENİDER VE MİYEP NİHAT TUNALI’YI ZİYARET ETTİ YENİDER ve MİYİP Başkanı Eşref Küçükateş ile Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan b..
ÖNDER Kültür Sanat Ödülleri sahiplerini buldu ÖNDER Kültür Sanat Ödülleri sahiplerini buldu ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin bu yıl ikincisini düzenlediği ÖNDER Kültür San..
MÜSİAD’dan Daha Güçlü Bir Ekonomi İçin Öneriler MÜSİAD’dan Daha Güçlü Bir Ekonomi İçin Öneriler Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından; TBMM Sanayi, Ticare..
Dev Türk Bayrağı Malezya semalarında Dev Türk Bayrağı Malezya semalarında İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz katıldığı çok sayıdaki ul..
  Söyleşi HABERLERİ
Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda  2 TON Baklava dağıtmıştım,  2019’da Başkan olunca  5 TON BAKLAVA dağıtacağım Erdoğan, İBB Başkanı olduğunda 2 TON Baklava dağıtmıştım, 2019’da Başkan olunca 5 TON BAKLAVA dağıtacağım Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Genel Başkanı Yusuf Gecü Cumhurba..
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
2017 yılında 475 fuar düzenlendi 2017 yılında 475 fuar düzenlendi Ticareti geliştirmek amacıyla açılan fuarlar iş dünyasının ilgi gösterdiği bir a..
Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Rekor katılımın olduğu KASTEXPO sona erdi! Ekonomik hacim olarak 12 milyar dolarlık değere sahip, Kastamonulu sanayici ve i..
Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye..
Eminevim ödüllendirildi Eminevim ödüllendirildi ASSAM Uluslararası İslam Birliği Kongresi'nin ilki 23-24 Kasım tarihlerinde Emin..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Oktay Öz: “Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Değildir” Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşmalarından biri sayılan Bos..
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
resim yok Beşiktaş Teknik Direktörü Güneş: İlk defa kendimizi favori olarak görmüyoruz Beşiktaş Teknik Direktörü Güneş, Bayern Münih'le yapacakları maça ilişkin, "Bugü..
Medipol Başakşehir bir hafta aradan sonra yeniden lider Medipol Başakşehir bir hafta aradan sonra yeniden lider Spor Toto Süper Lig'de 22. hafta maçlarının ardından Medipol Başakşehir, bir haf..
resim yok Gençlerbirliği Göztepe'yi 3-0 mağlup etti Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasının kapanış maçında Gençlerbirliği, Göztepe'yi..
Eskişehir'deki yeni stadın adı 'ETİ' oluyor Eskişehir'deki yeni stadın adı 'ETİ' oluyor Eskişehirspor Kulübü Başkanı Ünal, "Cumhurbaşkanımız stadın ismi konusunda Eskiş..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması  Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti 20. Milli ve Yerli Yasam Insası Bulusması Oktay ÇAĞATAY ve Hamza CEBECİ’nin katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı