HABER AKIŞI

AKPM Üyesi Günay: Avrupa Konseyi'nde skandallar zincirine yeni halkalar eklendi

 Tarih: 13-10-2017 16:30:00
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Günay, "AKPM 2017 Genel Kurulu IV. Toplantısı'nda skandallar zincirine yeni halkalar eklendi." dedi.

ESKİŞEHİR - DENİZ AÇIK

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi (AKPM) ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 2017 Genel Kurulu IV. Toplantısı'nda skandallar zincirine yeni halkalar eklendiğini söyledi.

Toplantı için Strazburg'da bulunan Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye delegasyonunun Myanmar'daki insani duruma ilişkin verdiği önergenin acil gündem maddesi olarak görüşülmesinin Genel Kurul'da reddedildiğini, buna karşın Ukrayna'daki yeni eğitim kanununun ve Katalonya'daki durumun acil gündem maddesi olarak kabul edildiğini belirtti.

"Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 2017 Genel Kurulu IV. Toplantısı'nda skandallar zincirine yeni halkalar eklendi." diyen Günay, "Masum insanlar, çocuklar ölüyor, bir insanlık dramı yaşanıyor ama herhalde kilometrelerce uzakta olduğu için Avrupa Konseyi bunu acil gündem maddesi olarak bile görmüyor. Avrupa Konseyi bir kez daha yanlı davranarak insan hakları konusunda bir skandala imza atmıştır." ifadelerini kullandı.

Günay, toplantıda FETÖ/PDY konusundaki yaklaşıma da değinerek, şunları kaydetti.

"Halen yargılanan ve FETÖ'den tutuklu eski YARSAV Başkanı Murat Arslan'a Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü verildi. Bu ne insan hakları kavramına uyar ne de Avrupa değerlerine. Ne zamandan beri teröristlere insan hakları ödülü veriliyor? Yargı süreci devam eden bir konuda, bir terör zanlısını insan hakları savunucusu gibi göstermek demokrasi ve insan hakları ile nasıl bağdaşmaktadır? Hangi Avrupa ülkesi DEAŞ bağlantılı bir teröriste 'insan hakları' ödülü verilmesini doğal karşılar ve kabul eder? Böylece 15 Temmuz FETÖ/PDY hain darbe girişiminin destekleyicileri kimler, ortaya çıkmaya başlıyor. Üçüncü skandal karar ise geçen oturumda Türkiye hakkında alınan karara benzer bir karar Azerbaycan için kabul edildi. Azerbaycan'daki adalet sisteminin gerçek anlamda bağımsız, tarafsız ve yürütmenin etkisinden arındırılmış olması gerektiği vurgulandı."

"Fransa'da OHAL hiç gündeme gelmiyor"

Günay, başka bir karar taslağında da "Türkiye'de hukuk sisteminin siyasallaşması ve gücünün sınırlanması" gibi eleştirilerin dışında OHAL, anayasa değişikliği, KHK'lar ve hakim ve savcıların meslekten ihraç edilmesi konusunda çağrıların yer aldığını belirtti.

Fransa'daki OHAL'in beşinci kez uzatıldığını anlatan Günay, şöyle devam etti:

"Fransa'da OHAL nedeniyle kullanılan yetkiler hiç gündeme gelmiyor. Fransa'da da OHAL'de polisin yetkileri genişletiliyor. Polis, savcılık iznine gerek duymadan televizyon kanallarını, tiyatro ve sinemaları da kontrol edebiliyor, gerektiğinde sansür uygulayabiliyor. OHAL durumunda sokağa çıkma yasağı yok, ancak valiler gerekli görürse kendi bölgelerinde yasak uygulayabilir. OHAL'e göre, kamu düzeni için tehdit oluşturduğuna inanılan herkesin ev hapsine alınabilmesi, gözaltındaki terör zanlılarının birbirleriyle iletişim kurmalarının önlenmesi, gerekli görüldüğü hallerde yollar ve metrolar kapatılabilecek, eğitime ara verilebilecek gibi maddeler bulunuyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin askıya alındığı Avrupa Konseyine bildirildi ama hiçbir şey olmadı."

"İnsanlık adına bu yaklaşımı kınıyorum"

Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin dördüncü skandal yaklaşımının ise DEAŞ'ın ortaya çıkışı ve dönüşümünün raporunda yaşandığını belirtti.

Karar taslağında uluslararası hukuka aykırı diğer suçlardan dolayı sadece Yezidiler, Hristiyanlar ve Sünni olmayan Müslümanların mağduriyet yaşadığının belirtildiğine değinen Günay, sözlerini şöyle tamamladı:

"Delegasyon olarak Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komitesi'nde Sünni Müslümanların da aynı şekilde mağdur olduğu, DEAŞ tarafından insan kalkanı olarak kullanıldığı, tüm insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu gündeme getirdik ancak bu konuda bilimsel bir dayanağın olmadığı gerekçesiyle kabul edilmedi. Bu mezhepçi yaklaşımı kınıyorum. DEAŞ tüm insanlığa karşı bir suç işliyor, bu etnik, dini ve mezhepçi yaklaşım bırakılmadığı sürece ne yazık ki bu trajedi devam edecek. DEAŞ'ın kökeni ve nasıl ortaya çıktığı görmezden geliniyor, ayrımcı dil ve yaklaşım kullanılıyor. İnsanlık adına bu yaklaşımı kınıyorum."

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Barzani'den Kürt diasporasına 'gösteri' çağrısı Barzani'den Kürt diasporasına 'gösteri' çağrısı IKBY Başkanı Barzani, ABD ve Avrupa'da yaşayan Kürtlere, "Irak merkezi hükümetin..
İtalya'nın kuzeyinde özerklik referandumuna doğru İtalya'nın kuzeyinde özerklik referandumuna doğru Ülkenin zengin bölgelerinden Lombardiya ve Veneto'da halk 22 Ekim'de sandık başı..
Kaynak Holding'i kayyum atanmadan düşük fiyata satmışlar Kaynak Holding'i kayyum atanmadan düşük fiyata satmışlar Eski Kaynak Holding yöneticilerinin, kayyum atanmadan bir hafta önce 792 milyon ..
Milli Savunma Bakanı Canikli: PYD/YPG tehdidini ortadan kaldırmadan rahatlayamayız Milli Savunma Bakanı Canikli: PYD/YPG tehdidini ortadan kaldırmadan rahatlayamayız Milli Savunma Bakanı Canikli, İdlib operasyonuna ilişkin "PYD/YPG terör tehdidi ..
  Ekonomi HABERLERİ
Borsa İstanbul'dan yeni düzenleme Borsa İstanbul'dan yeni düzenleme Borsa İstanbul kotasyon şartlarından kar şartına getirilen istisnadan sonra, bir..
Borsa günü yatay tamamladı Borsa günü yatay tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,05 yükselişle 108.488,69 puanda..
AB Liderleri Brexit'te yeterli ilerlemeyi sağlayamadı AB Liderleri Brexit'te yeterli ilerlemeyi sağlayamadı AB Liderleri, Brexit müzakereleri hakkında sonuç bildirgesi yayınladı. Bildirged..
Borsa güne yükselişle başladı Borsa güne yükselişle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,30 artışla 108.760,43 puandan ..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Türkiye Çok Büyük Bir Dönüşümden Geçiyor Türkiye Çok Büyük Bir Dönüşümden Geçiyor Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği Vizyoner’17 Sek..
İstanbul Sanayi Odası'ndan Türk Girişimi Cosa'ya Ödül İstanbul Sanayi Odası'ndan Türk Girişimi Cosa'ya Ödül Cosa, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen Enerji Verimliliği Ödüll..
Hüdayi Vakfı’nın Yardımları Arakan’a Ulaştı Hüdayi Vakfı’nın Yardımları Arakan’a Ulaştı Myanmar askerlerinin ve Budist milliyetçilerin 25 Ağustos'ta başlattığı saldırıl..
Kısa vadeli düşünmeyin, Türk lirasına güvenin Kısa vadeli düşünmeyin, Türk lirasına güvenin İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, İSTİB’in Ekim ayı meclis toplantısın..
  Söyleşi HABERLERİ
resim yok Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE  KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. Gaziosmanpaşa İstanbul'un en iyi yerinde fakat en önemli sorunlarının başında ot..
Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Cömertoğlu: “2 bin 300 çalışanımız ile 20 Milyon insanımıza hizmet veriyoruz” Tapu ve Kadastro İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu: 170 yıldır gayrimenkuld..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
resim yok Fatih, 13. Balık Festivali, Köprü Üstünde Balık Tutma Yarışması yapıldı Fatih Belediyesi tarafından bu yıl 13.si düzenlenen 'Tarihi Yarımada Fatih Balık..
resim yok Fatih, 13. Balık Festivali büyük coşkuyla başladı Fatih’te her yıl geleneksel olarak düzenlenen Tarihi Yarımada Balık Festivali’ni..
resim yok 15. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongremizi Özerk Gagauz Yeri – Moldova’da gerçekleşti Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın ana etkinliklerinden biri olan ve TÜRKSOY t..
resim yok YÖREX, yurtdışına açılıyor Türkiye’deki coğrafi ürünlerin sergilendiği Yöresel Ürünler Fuarı, uluslararası ..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
 Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘13 Ekim Dünya Konut Günü’ d..
TOKİ Başkanı Turan, Başkan Aydıner’i ziyaret etti TOKİ Başkanı Turan, Başkan Aydıner’i ziyaret etti TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Başkan Atila Aydıner’i makamında ziyaret etti. Ziya..
Emlak piyasasının göz bebeği Ankara, uluslararası emlak fuarına kavuştu Emlak piyasasının göz bebeği Ankara, uluslararası emlak fuarına kavuştu Ankara’nın ilk ve tek emlak fuarı olan CNR Emlak Ankara Fuarı kapılarını açtı. A..
Üsküdar'da Örnek Dönüşüm başlıyor! Üsküdar'da Örnek Dönüşüm başlıyor! Üsküdar’da örnek dönüşüm, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılım..
  Projeler HABERLERİ
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: “ Beton yol kullanım önerisine açığız” Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: “ Beton yol kullanım önerisine açığız” İnşaat sektörünün en önemli oyuncularından oluşan Yapı Ürünleri Üreticileri Fede..
resim yok Türkiye’de Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi, tamamlandı Türkiye’de Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi, Enerji ve Tabii K..
Emin Üstün; “Elbirliği sistemiyle daha fazla kesime iş üreteceğiz” Emin Üstün; “Elbirliği sistemiyle daha fazla kesime iş üreteceğiz” Anadolu insanı arasında yaygın olarak tercih edilen altın günü benzeri bir uygul..
Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattı çalışmalarına start verildi Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattı çalışmalarına start verildi İstanbul Anadolu Yakasında yapımı devam eden Ümraniye- Ataşehir- Göztepe Metrosu..
  Spor HABERLERİ
Barcelona'da iyileşen Arda kadroya alınmadı Barcelona'da iyileşen Arda kadroya alınmadı Barcelona Kulübü, Arda Turan'ın sakatlığının sona erdiğini resmen açıklarken, mi..
Beşiktaş'ın stadı Vodafone Park finalist oldu Beşiktaş'ın stadı Vodafone Park finalist oldu Beşiktaş'ın stadı, dünyanın en iyi stadyumlarının halk oylaması ile belirlendiği..
Salah haftanın futbolcusu seçildi Salah haftanın futbolcusu seçildi UEFA Şampiyonlar Ligi'nde gruplardaki üçüncü maçların ardından yapılan oylamada ..
Başkan Özbek'ten Galatasaray'lı futbolculara moral Başkan Özbek'ten Galatasaray'lı futbolculara moral Galatasaray'da kulüp başkanı Özbek, antrenmanı izleyerek derbi öncesi teknik hey..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı