HABER AKIŞI

AKPM Üyesi Günay: Avrupa Konseyi'nde skandallar zincirine yeni halkalar eklendi

 Tarih: 13-10-2017 16:30:00
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Günay, "AKPM 2017 Genel Kurulu IV. Toplantısı'nda skandallar zincirine yeni halkalar eklendi." dedi.

ESKİŞEHİR - DENİZ AÇIK

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi (AKPM) ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 2017 Genel Kurulu IV. Toplantısı'nda skandallar zincirine yeni halkalar eklendiğini söyledi.

Toplantı için Strazburg'da bulunan Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye delegasyonunun Myanmar'daki insani duruma ilişkin verdiği önergenin acil gündem maddesi olarak görüşülmesinin Genel Kurul'da reddedildiğini, buna karşın Ukrayna'daki yeni eğitim kanununun ve Katalonya'daki durumun acil gündem maddesi olarak kabul edildiğini belirtti.

"Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 2017 Genel Kurulu IV. Toplantısı'nda skandallar zincirine yeni halkalar eklendi." diyen Günay, "Masum insanlar, çocuklar ölüyor, bir insanlık dramı yaşanıyor ama herhalde kilometrelerce uzakta olduğu için Avrupa Konseyi bunu acil gündem maddesi olarak bile görmüyor. Avrupa Konseyi bir kez daha yanlı davranarak insan hakları konusunda bir skandala imza atmıştır." ifadelerini kullandı.

Günay, toplantıda FETÖ/PDY konusundaki yaklaşıma da değinerek, şunları kaydetti.

"Halen yargılanan ve FETÖ'den tutuklu eski YARSAV Başkanı Murat Arslan'a Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü verildi. Bu ne insan hakları kavramına uyar ne de Avrupa değerlerine. Ne zamandan beri teröristlere insan hakları ödülü veriliyor? Yargı süreci devam eden bir konuda, bir terör zanlısını insan hakları savunucusu gibi göstermek demokrasi ve insan hakları ile nasıl bağdaşmaktadır? Hangi Avrupa ülkesi DEAŞ bağlantılı bir teröriste 'insan hakları' ödülü verilmesini doğal karşılar ve kabul eder? Böylece 15 Temmuz FETÖ/PDY hain darbe girişiminin destekleyicileri kimler, ortaya çıkmaya başlıyor. Üçüncü skandal karar ise geçen oturumda Türkiye hakkında alınan karara benzer bir karar Azerbaycan için kabul edildi. Azerbaycan'daki adalet sisteminin gerçek anlamda bağımsız, tarafsız ve yürütmenin etkisinden arındırılmış olması gerektiği vurgulandı."

"Fransa'da OHAL hiç gündeme gelmiyor"

Günay, başka bir karar taslağında da "Türkiye'de hukuk sisteminin siyasallaşması ve gücünün sınırlanması" gibi eleştirilerin dışında OHAL, anayasa değişikliği, KHK'lar ve hakim ve savcıların meslekten ihraç edilmesi konusunda çağrıların yer aldığını belirtti.

Fransa'daki OHAL'in beşinci kez uzatıldığını anlatan Günay, şöyle devam etti:

"Fransa'da OHAL nedeniyle kullanılan yetkiler hiç gündeme gelmiyor. Fransa'da da OHAL'de polisin yetkileri genişletiliyor. Polis, savcılık iznine gerek duymadan televizyon kanallarını, tiyatro ve sinemaları da kontrol edebiliyor, gerektiğinde sansür uygulayabiliyor. OHAL durumunda sokağa çıkma yasağı yok, ancak valiler gerekli görürse kendi bölgelerinde yasak uygulayabilir. OHAL'e göre, kamu düzeni için tehdit oluşturduğuna inanılan herkesin ev hapsine alınabilmesi, gözaltındaki terör zanlılarının birbirleriyle iletişim kurmalarının önlenmesi, gerekli görüldüğü hallerde yollar ve metrolar kapatılabilecek, eğitime ara verilebilecek gibi maddeler bulunuyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin askıya alındığı Avrupa Konseyine bildirildi ama hiçbir şey olmadı."

"İnsanlık adına bu yaklaşımı kınıyorum"

Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin dördüncü skandal yaklaşımının ise DEAŞ'ın ortaya çıkışı ve dönüşümünün raporunda yaşandığını belirtti.

Karar taslağında uluslararası hukuka aykırı diğer suçlardan dolayı sadece Yezidiler, Hristiyanlar ve Sünni olmayan Müslümanların mağduriyet yaşadığının belirtildiğine değinen Günay, sözlerini şöyle tamamladı:

"Delegasyon olarak Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komitesi'nde Sünni Müslümanların da aynı şekilde mağdur olduğu, DEAŞ tarafından insan kalkanı olarak kullanıldığı, tüm insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu gündeme getirdik ancak bu konuda bilimsel bir dayanağın olmadığı gerekçesiyle kabul edilmedi. Bu mezhepçi yaklaşımı kınıyorum. DEAŞ tüm insanlığa karşı bir suç işliyor, bu etnik, dini ve mezhepçi yaklaşım bırakılmadığı sürece ne yazık ki bu trajedi devam edecek. DEAŞ'ın kökeni ve nasıl ortaya çıktığı görmezden geliniyor, ayrımcı dil ve yaklaşım kullanılıyor. İnsanlık adına bu yaklaşımı kınıyorum."

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Tunceli'de 8 terörist etkisiz hale getirildi Tunceli'de 8 terörist etkisiz hale getirildi Tunceli'nin Pülümür kırsalında Jandarma Komando birliklerince gerçekleştirilen o..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mesut Yılmaz'a taziyelerini iletti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mesut Yılmaz'a taziyelerini iletti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ı telefonla arayarak oğlu Yavu..
İHH'dan Suriye'deki yetim çocuklar için anaokulu İHH'dan Suriye'deki yetim çocuklar için anaokulu İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin Azez ilçesinde 9..
Esenyurt belediye başkanının seçileceği tarih belli oldu Esenyurt belediye başkanının seçileceği tarih belli oldu İstanbul Valisi Şahin, "Belediye meclisinin, yeni belediye başkanını seçmek üzer..
  Ekonomi HABERLERİ
Türkiye Antarktika'da 'danışman ülke' olma yolunda Türkiye Antarktika'da 'danışman ülke' olma yolunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Antarktika Projesi'ndeki nihai amacımız..
Savunma Sanayii Müsteşarlığına 10 uzman yardımcısı alınacak Savunma Sanayii Müsteşarlığına 10 uzman yardımcısı alınacak Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), sözlü giriş sınavıyla 10 uzman yardımcısı is..
resim yok Çiftçi Kayıt Sistemi'ne başvuru süresi uzatıldı Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kaydını yaptıramayan çiftçiler, 31 Aralık 2017'ye kadar ..
Doğu Karadeniz'de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti Doğu Karadeniz'de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık d..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
ATO Başkanı Çağlar’ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı ATO Başkanı Çağlar’ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, TOBB Başkan ..
MOSFED Başkanı ikinci kez Ahmet Güleç seçildi MOSFED Başkanı ikinci kez Ahmet Güleç seçildi Mobilya sektörünün çatı kuruluşu olan Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED)’nu..
Yaklaşan tehlike “Siber zorbalık” Yaklaşan tehlike “Siber zorbalık” Teknolojinin gelişimi ile birlikte hızla yayılmaya başlayan siber zorbalık, düny..
  Söyleşi HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
resim yok Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE  KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. Gaziosmanpaşa İstanbul'un en iyi yerinde fakat en önemli sorunlarının başında ot..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye..
Eminevim ödüllendirildi Eminevim ödüllendirildi ASSAM Uluslararası İslam Birliği Kongresi'nin ilki 23-24 Kasım tarihlerinde Emin..
Türkiye’den MEDICA fuarına 138 firma ile rekor katılım Türkiye’den MEDICA fuarına 138 firma ile rekor katılım Kimya sektörünün global pazarlarda lider olması hedefiyle çeşitli organizasyonla..
Gökyüzünü İGDAŞ sayesinde görebiliyoruz Gökyüzünü İGDAŞ sayesinde görebiliyoruz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, INGAS 2017’nin ikinc..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
 Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘13 Ekim Dünya Konut Günü’ d..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
Kardemir Karabükspor Antrenörü Açıkgöz: Fenerbahçe maçına en dinamik oyuncularla çıkacağız Kardemir Karabükspor Antrenörü Açıkgöz: Fenerbahçe maçına en dinamik oyuncularla çıkacağız Kardemir Karabükspor Antrenörü Açıkgöz, "Bütün bir ekip olarak pür dikkat Fenerb..
Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Özdilek: Turu geçebileceğimizi düşünüyorum Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Özdilek: Turu geçebileceğimizi düşünüyorum Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Özdilek, "Son 16 turuna kalan tüm takımlar kup..
Ankara'da gol sesi çıkmadı Ankara'da gol sesi çıkmadı Süper Lig'in 16. haftasının açılış maçında Gençlerbirliği ile Kasımpaşa 0-0 bera..
Pique'den Neymar'a 'Paris' desteği Pique'den Neymar'a 'Paris' desteği Barcelonalı futbolcu Pique, "Neymar'ın Paris'e gitmesi ve orada takımın asıl yıl..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı