HABER AKIŞI

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş: MHP'nin milliyetçiliğinden ben rahatsız değilim

 Tarih: 24-11-2017 20:00:00
AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, "MHP'nin milliyetçiliğinden ben rahatsız değilim, huzursuz değilim." dedi.

ANKARA (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Teklifi'ne ilişkin, "Muhalefet partilerinin ilk görüşmemizde söyledikleri 'Bu sayı birkaç kişi değil fazla miktarda olsun.' Memurlar arasından olması konusunda fazla itirazları olduğunu tahmin etmiyorum. Yaptığımız konuşmalarda, Genel Kurul'da yaptığımız ikili mütalaalarda böyle bir değerlendirme söz konusu. Umarım, bu iki maddede uzlaşmasızlık hallolur." dedi.

Elitaş, AK Parti Genel Merkezi önünde gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu, soruları yanıtladı.

YSK'nin teşkilat yapısıyla ilgili değişiklik teklifine ilişkin soru üzerine Elitaş, iki gün önce TBMM Başkanlığına sunulan YSK konusundaki teklifle ilgili TBMM Anayasa Komisyonunda görüşmelerin başladığını hatırlattı.

Muhalefetle yapılan görüşme kapsamında alt komisyon kurulduğunu hatırlatan Elitaş, "Alt komisyon görüşlerini değerlendirdikten sonra muhtemelen pazartesi günü esas komisyon konuşarak, bu noktayı nihayete erdirecek." dedi.

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu'nda yer alan YSK ile ilgili maddelerin bu kanundan çıkarılarak, "yeni bir kod kanun" şeklinde düzenlenmeye çalışıldığını dile getiren Elitaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Muhalefet partilerinin iki konuda itirazları var. Birincisi, sandık müşahitlerinin tespitiyle ilgili resimli, fotoğraflı ve ilçe seçim kurulları tarafından onaylanmasıyla ilgili bir durum söz konusu. Orada arkadaşlarımızın itirazlarını, çekincelerini, endişelerini dinleriz. Alt komisyonda bu konuyu gündeme getirirler, yapılır. Mevcut durumda sandık müşahitleri, siyasi parti il başkanları, ilçe başkanları, herkese sandık müşahidi görevi verme imkanı vardı. Bu çerçevede, il başkanları, ilçe başkanları, ilçe seçim kuruluna göndererek, ilçe seçim kurulunun onayladığı kişiler, sandık müşahidi olarak seçim günü görev yapabilecekler."

Muhalefetin, kanundaki fotoğraflı kısma itiraz ettiğini dile getiren Elitaş, "Sandık ve güvenlik görevlilerinin, sandık müşahitlerinin fotoğrafları olması, kimlik ibrazı konusunda bir gecikmeyi önleyici durum. Onlar değerlendirilebilir. Muhalefetle bu konuda belli noktada uzlaşılabilir. Arkadaşlarımızla, grup başkanvekilleriyle bu konuyu değerlendirdik." şeklinde konuştu.

"Umarım iki maddede uzlaşmazlık hallolur"

Daha önce sandık kurulu başkanlarının siyasi partilerden gösterilen adaylar tarafından kurayla çekildiği hatırlatan Elitaş, düzenlemeyle sandık kurulu başkanlarının yine il, ilçe seçim kurulu tarafından tespit edilecek memurlar arasından seçilmesini istediklerini belirtti.

Elitaş, "Muhalefet partilerinin ilk görüşmemizde söyledikleri 'Bu sayı birkaç kişi değil fazla miktarda olsun'. Memurlar arasından olması konusunda fazla itirazları olduğunu tahmin etmiyorum. Yaptığımız konuşmalarda, Genel Kurulda yaptığımız ikili mütalaalarda böyle bir değerlendirme söz konusu. Umarım, bu iki maddede uzlaşmazlık hallolur. Önümüzdeki hafta TBMM'den çarşamba veya perşembe geçer, kanunlaşır diye ümit ediyorum." ifadelerini kullandı.

"Bülent Bey'in kendi şahsi görüşüdür"

Bir gazetecinin "Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç bir televizyonda kanalında, AK Parti-MHP ittifakına ilişkin 'AK Parti, MHP'lileşmemeli. Benim MHP'nin anladığı anlamda milliyetçiliğe itirazım var.' dedi. FETÖ'ye ilişkin '15 Temmuz öncesi herkes saygı duyuyordu.' ifadelerini kullandı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Elitaş, "Bülent Bey'in kendi şahsi görüşüdür. O konuyu kendisine sormanız gerekir." karşılığını verdi.

Elitaş, şöyle konuştu:

"Biz, paralel yapı diye tarif ettiğimiz, 17-25 Aralık darbe girişimini yaptığı süreçten itibaren nitekim 'cemaat' diye anılan, 'paralel yapı' diye tarif ettiğim grupla terör örgütüyle dershaneler meselesinden sonra AK Parti olarak yollarımız ayrılmıştı. Biz o sürece bakarız. İkinci konu, MHP'nin milliyetçiliğinden ben rahatsız değilim, huzursuz değilim. MHP, bugün bizim tanımladığımız anlamda bu ülkenin vatan toprağında yaşayan 80 milyon insanın, bu vatan için canını verme pahasına yaptığı bir tarifse ki öyle ben zaten, o şekilde bir milliyetçiyim. Sayın Arınç'ın görüşleri, kendi görüşleridir. MHP ile 15 Temmuz hain darbe girişimi ve 7 Ağustos ruhu çerçevesinde bugüne kadar gayretlerimiz, faaliyetlerimiz aynı şekilde devam ediyor. İnşallah bundan sonra da Sayın Bahçeli açıkladı, '3 Kasım 2019'a kadar ittifakımız her zeminde devam edecek.' dedi. Biz de birlikte hareket etmenin devam etmesi için gayret ediyoruz."

Elitaş, "Sayın Arınç'ın açıklamalarından biri buydu; AK Parti'nin kuruluş ilkelerinden uzaklaştığına inanıyor musunuz?" sorusuna ise "Sayın Arınç, AK Parti'nin bir üyesidir, kurucularından biridir. Biz burada Sayın Arınç'ın görüşleriyle AK Parti Grup Başkanvekillerinin görüşlerini tartışacak konumda değiliz." karşılığını verdi.

Muhabir: Sinan Uslu

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Reina katliamı davasında mütalaa açıklandı Reina katliamı davasında mütalaa açıklandı Reina'da 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin 57 sanığın yar..
Türk-İş asgari ücret talebini açıkladı Türk-İş asgari ücret talebini açıkladı Türk-İş Genel Başkanı Atalay, asgari ücretin 2018 yılında net bin 893 lira olmas..
Bilal Erdoğan: ABD'nin artık barış sürecinde hiçbir rolü olamaz Bilal Erdoğan: ABD'nin artık barış sürecinde hiçbir rolü olamaz İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Erdoğan, ABD'nin Kudüs kararının..
Akıncı Üssü davasında FETÖ itirafı: ABD'de Gülen'i ziyaret ettim Akıncı Üssü davasında FETÖ itirafı: ABD'de Gülen'i ziyaret ettim Akıncı Üssü davasında, eski kursiyer Teğmenlerden Tüfekçi, Amerika'da FETÖ eleba..
  Ekonomi HABERLERİ
Çin'den Ziraat Bankasına 600 milyon dolarlık kaynak Çin'den Ziraat Bankasına 600 milyon dolarlık kaynak Çin Kalkınma Bankası ile Ziraat Bankası arasında toplam 600 milyon dolar tutarlı..
'Kripto para devlet için altın yumurta çiftliği olabilir' 'Kripto para devlet için altın yumurta çiftliği olabilir' Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı Polat, kripto paranın hızlı dolaşımdan alınacak ..
İşsizlik oranı 16 ayın en düşük seviyesinde İşsizlik oranı 16 ayın en düşük seviyesinde Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı eylülde yüzde 10,7 ile geçen yılın m..
resim yok "İşin Olsun uygulaması 700 binden fazla kişi tarafından indirildi" Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, "İşin Olsun" uygulamasının 700 binden fazl..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
ATO Başkanı Çağlar’ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı ATO Başkanı Çağlar’ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, TOBB Başkan ..
MOSFED Başkanı ikinci kez Ahmet Güleç seçildi MOSFED Başkanı ikinci kez Ahmet Güleç seçildi Mobilya sektörünün çatı kuruluşu olan Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED)’nu..
Yaklaşan tehlike “Siber zorbalık” Yaklaşan tehlike “Siber zorbalık” Teknolojinin gelişimi ile birlikte hızla yayılmaya başlayan siber zorbalık, düny..
  Söyleşi HABERLERİ
Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor Gaziosmanpaşa’da yeni bir “PLEVNE Destanı” yazılıyor GOP PLEVNE Projesi 2012 senesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yıkımları son..
resim yok Eğitimci-Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren mavigün kolejini anlattı MAVİGÜN Eğitim Kurumlarının bu gün geldiği noktada ilk günden itibaren kesintisi..
Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! Emre Emlak & Otomotiv Bayrampaşa'da açıldı! 10 yıldır Emlak Otomotiv ve Oto kiralama sektörü içinde olan Emre Emlak & Otomot..
KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE  KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. KORALLAR İNŞAAT FİRMASININ GAZİOSMANPAŞA MERKEZ’DE KORAL İSTANBUL PROJESİ SES GETİRİYOR. Gaziosmanpaşa İstanbul'un en iyi yerinde fakat en önemli sorunlarının başında ot..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Büyükekşi: “Eski köye yeni adet getirin” Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye..
Eminevim ödüllendirildi Eminevim ödüllendirildi ASSAM Uluslararası İslam Birliği Kongresi'nin ilki 23-24 Kasım tarihlerinde Emin..
Türkiye’den MEDICA fuarına 138 firma ile rekor katılım Türkiye’den MEDICA fuarına 138 firma ile rekor katılım Kimya sektörünün global pazarlarda lider olması hedefiyle çeşitli organizasyonla..
Gökyüzünü İGDAŞ sayesinde görebiliyoruz Gökyüzünü İGDAŞ sayesinde görebiliyoruz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, INGAS 2017’nin ikinc..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Türkiye’nin Tek Seferde Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Başlıyor Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini tanıtmaya devam ediyor. Bu..
Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan’daki Kentsel Dönüşüm Güngören’in yüzünü değiştirecek. Tozkoparan mahallesindeki dönüşüm projesiyle alakalı Güngören Belediye Başkanı Ş..
Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Fuzul Grup, projelerini Paris’te Tanıttı Yaşam alanlarına geniş yer ayıran ve “aile” konseptini ön planda tutan Fuzul Gru..
 Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘13 Ekim Dünya Konut Günü’ d..
  Projeler HABERLERİ
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu 7. AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden kimya sanayi, ihracatı sürdürülebilir kılma..
SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! SİNPAŞ, iş dünyasına da alırken kazandırıyor! Gayrimenkul sektöründe yeniliklerin öncüsü Sinpaş Yapı, bugüne kadar yatırımcıla..
  Spor HABERLERİ
Galatasaraylı Feghouli: Galatasaray'a gelmekle iyi bir seçim yaptım Galatasaraylı Feghouli: Galatasaray'a gelmekle iyi bir seçim yaptım Galatasaraylı Feghouli, "İnsanların çok sıcak olduğu bir ülke burası. İstanbul'd..
Milli güreşçi Rıza Kayaalp'e Diriliş Ertuğrul'dan teklif Milli güreşçi Rıza Kayaalp'e Diriliş Ertuğrul'dan teklif Avrupa ve dünya şampiyonu milli güreşçi Rıza Kayalap, "Televizyonu açma sebebim ..
Trabzonspor, 6 yıllık hasreti sonlandırmak istiyor Trabzonspor, 6 yıllık hasreti sonlandırmak istiyor Süper Lig'de 4 maçlık galibiyet serisi yakalayan bordo-mavililer, Bursaspor'u da..
Trabzonspor ile Bursaspor 83. randevuda Trabzonspor ile Bursaspor 83. randevuda Trabzonspor, Süper Lig'in 16. haftasında sahasında yarın Bursaspor ile karşılaşa..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU  Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında  insanı ve finansı anlattı Temel Hazıroğlu ONDOKUZUNCU Milli ve Yerli yaşam inşası buluşmalarında insanı ve finansı anlattı Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Yaşam İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı