HABER AKIŞI

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş: MHP'nin milliyetçiliğinden ben rahatsız değilim

 Tarih: 24-11-2017 20:00:00
AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, "MHP'nin milliyetçiliğinden ben rahatsız değilim, huzursuz değilim." dedi.

ANKARA (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Teklifi'ne ilişkin, "Muhalefet partilerinin ilk görüşmemizde söyledikleri 'Bu sayı birkaç kişi değil fazla miktarda olsun.' Memurlar arasından olması konusunda fazla itirazları olduğunu tahmin etmiyorum. Yaptığımız konuşmalarda, Genel Kurul'da yaptığımız ikili mütalaalarda böyle bir değerlendirme söz konusu. Umarım, bu iki maddede uzlaşmasızlık hallolur." dedi.

Elitaş, AK Parti Genel Merkezi önünde gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu, soruları yanıtladı.

YSK'nin teşkilat yapısıyla ilgili değişiklik teklifine ilişkin soru üzerine Elitaş, iki gün önce TBMM Başkanlığına sunulan YSK konusundaki teklifle ilgili TBMM Anayasa Komisyonunda görüşmelerin başladığını hatırlattı.

Muhalefetle yapılan görüşme kapsamında alt komisyon kurulduğunu hatırlatan Elitaş, "Alt komisyon görüşlerini değerlendirdikten sonra muhtemelen pazartesi günü esas komisyon konuşarak, bu noktayı nihayete erdirecek." dedi.

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu'nda yer alan YSK ile ilgili maddelerin bu kanundan çıkarılarak, "yeni bir kod kanun" şeklinde düzenlenmeye çalışıldığını dile getiren Elitaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Muhalefet partilerinin iki konuda itirazları var. Birincisi, sandık müşahitlerinin tespitiyle ilgili resimli, fotoğraflı ve ilçe seçim kurulları tarafından onaylanmasıyla ilgili bir durum söz konusu. Orada arkadaşlarımızın itirazlarını, çekincelerini, endişelerini dinleriz. Alt komisyonda bu konuyu gündeme getirirler, yapılır. Mevcut durumda sandık müşahitleri, siyasi parti il başkanları, ilçe başkanları, herkese sandık müşahidi görevi verme imkanı vardı. Bu çerçevede, il başkanları, ilçe başkanları, ilçe seçim kuruluna göndererek, ilçe seçim kurulunun onayladığı kişiler, sandık müşahidi olarak seçim günü görev yapabilecekler."

Muhalefetin, kanundaki fotoğraflı kısma itiraz ettiğini dile getiren Elitaş, "Sandık ve güvenlik görevlilerinin, sandık müşahitlerinin fotoğrafları olması, kimlik ibrazı konusunda bir gecikmeyi önleyici durum. Onlar değerlendirilebilir. Muhalefetle bu konuda belli noktada uzlaşılabilir. Arkadaşlarımızla, grup başkanvekilleriyle bu konuyu değerlendirdik." şeklinde konuştu.

"Umarım iki maddede uzlaşmazlık hallolur"

Daha önce sandık kurulu başkanlarının siyasi partilerden gösterilen adaylar tarafından kurayla çekildiği hatırlatan Elitaş, düzenlemeyle sandık kurulu başkanlarının yine il, ilçe seçim kurulu tarafından tespit edilecek memurlar arasından seçilmesini istediklerini belirtti.

Elitaş, "Muhalefet partilerinin ilk görüşmemizde söyledikleri 'Bu sayı birkaç kişi değil fazla miktarda olsun'. Memurlar arasından olması konusunda fazla itirazları olduğunu tahmin etmiyorum. Yaptığımız konuşmalarda, Genel Kurulda yaptığımız ikili mütalaalarda böyle bir değerlendirme söz konusu. Umarım, bu iki maddede uzlaşmazlık hallolur. Önümüzdeki hafta TBMM'den çarşamba veya perşembe geçer, kanunlaşır diye ümit ediyorum." ifadelerini kullandı.

"Bülent Bey'in kendi şahsi görüşüdür"

Bir gazetecinin "Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç bir televizyonda kanalında, AK Parti-MHP ittifakına ilişkin 'AK Parti, MHP'lileşmemeli. Benim MHP'nin anladığı anlamda milliyetçiliğe itirazım var.' dedi. FETÖ'ye ilişkin '15 Temmuz öncesi herkes saygı duyuyordu.' ifadelerini kullandı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Elitaş, "Bülent Bey'in kendi şahsi görüşüdür. O konuyu kendisine sormanız gerekir." karşılığını verdi.

Elitaş, şöyle konuştu:

"Biz, paralel yapı diye tarif ettiğimiz, 17-25 Aralık darbe girişimini yaptığı süreçten itibaren nitekim 'cemaat' diye anılan, 'paralel yapı' diye tarif ettiğim grupla terör örgütüyle dershaneler meselesinden sonra AK Parti olarak yollarımız ayrılmıştı. Biz o sürece bakarız. İkinci konu, MHP'nin milliyetçiliğinden ben rahatsız değilim, huzursuz değilim. MHP, bugün bizim tanımladığımız anlamda bu ülkenin vatan toprağında yaşayan 80 milyon insanın, bu vatan için canını verme pahasına yaptığı bir tarifse ki öyle ben zaten, o şekilde bir milliyetçiyim. Sayın Arınç'ın görüşleri, kendi görüşleridir. MHP ile 15 Temmuz hain darbe girişimi ve 7 Ağustos ruhu çerçevesinde bugüne kadar gayretlerimiz, faaliyetlerimiz aynı şekilde devam ediyor. İnşallah bundan sonra da Sayın Bahçeli açıkladı, '3 Kasım 2019'a kadar ittifakımız her zeminde devam edecek.' dedi. Biz de birlikte hareket etmenin devam etmesi için gayret ediyoruz."

Elitaş, "Sayın Arınç'ın açıklamalarından biri buydu; AK Parti'nin kuruluş ilkelerinden uzaklaştığına inanıyor musunuz?" sorusuna ise "Sayın Arınç, AK Parti'nin bir üyesidir, kurucularından biridir. Biz burada Sayın Arınç'ın görüşleriyle AK Parti Grup Başkanvekillerinin görüşlerini tartışacak konumda değiliz." karşılığını verdi.

Muhabir: Sinan Uslu

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
'Pazaryeri boncuğu' 360 bin liraya satıldı 'Pazaryeri boncuğu' 360 bin liraya satıldı Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yetiştirilen ve "Pazaryeri boncuğu" olarak satışa..
Raşit Dostum'un uçağının indiği havaalanı civarında patlama Raşit Dostum'un uçağının indiği havaalanı civarında patlama Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Dostum'u Ankara'dan Kabil'e taşıyan ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika turuna çıkıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika turuna çıkıyor Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde BRICS Devlet ve Hükü..
resim yok Esed rejimi Beyaz Baretliler'in tahliyesine izin vermedi Suriye'de Esed rejimi, ülkenin güneyindeki tahliyeler sırasında Sivil Savunma ça..
  Ekonomi HABERLERİ
Otomotiv sektörüne yön verenler İstanbul'da buluşacak Otomotiv sektörüne yön verenler İstanbul'da buluşacak Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı 1-2 Kasım'da İstanbul'da düzenlene..
Bakan Albayrak G20 toplantısını AA'ya değerlendirdi Bakan Albayrak G20 toplantısını AA'ya değerlendirdi Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Arjantin'deki G20 toplantısına ilişkin, "Küres..
resim yok Ekonomistler politika faizinde artış bekliyor Ekonomistler, Merkez Bankası'nın 24 Temmuz'da gerçekleştireceği PPK toplantısınd..
resim yok Bozüyük'ten 40 ülkeye rögar kapağı ihracatı Bilecik'in Bozüyük ilçesinde faaliyet gösteren İstikamet Döküm AŞ, 3 kıtada 40 ü..
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Teslim Olmadık, Olmayacağız! Teslim Olmadık, Olmayacağız! UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Develioğlu, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ..
BTM’NİN İLK MUCİT GİRİŞİMCİSİ 5 YIL İÇİN 5 MİLYON DOLARA İMZA ATTI BTM’NİN İLK MUCİT GİRİŞİMCİSİ 5 YIL İÇİN 5 MİLYON DOLARA İMZA ATTI Türkiye’de yapılan Ar-Ge çalışmalarının ticarileşmesi noktasındaki sıkıntıları o..
BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil Yeni Kabineye Görevlerinde Başarılar Diledi BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil Yeni Kabineye Görevlerinde Başarılar Diledi BYSD BAŞKANI TAHİR BÜYÜKHELVACIGİL: “BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞASI CUMHURBAŞKANIMIZ S..
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan TİM Başkanı Gülle’ye kutlama ziyareti Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’yi Türkiye Odalar ve Bor..
  Söyleşi HABERLERİ
İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en eski ve en köklü Mobilyacılar Çarşısı, “EYÜP MODESA”… İstanbul’un en gözde tarihi semtlerinden Eyüp’te kurulmuş, en eski ve en köklü m..
Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Başarıda 22. Yıl : MAVİGÜN KOLEJİ Eğitimci – Şair Şahin KARATAŞ “İz Bırakacak Nesiller” yetiştiren Mavigün Kolejin..
TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı TRİSAD’dan Hükümlülere iş imkânı Hükümlüleri hayata kazandırma amacıyla Vatan Caddesi’nde bulunan Denetim Serbest..
YAŞASIN KÖMÜR YAŞASIN KÖMÜR İstanbul Ticaret Odası Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi Başkan Vekil..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Sultangazi Belediyesi Batı Karadeniz Fuarı’nda Türkiye'nin ilk bölgesel fuar olma özelliğini taşıyan "Batı Karadeniz Turizm Tan..
Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek Mobilya sektörünün 2019 vizyonu İSTMOB’da çizilecek 22-27 Ocak 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını a..
D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı D-8 Ülkeleri 6. İit Helal Expo'ya yüksek katılım kararı aldı ​D-8 üye devletleri, D-8 çatısı altında 6. İİT Helal Expo’ya katılma kararı ald..
CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı CES Dünyanın Lider Savunma ve Güvenlik Fuarı Eurosatory’de Yerini Aldı Türkiye’nin Yerli ve Milli Teknolojileri Eurosatory Savunma ve Güvenlik Fuarında..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli 2000 yılından önceki riskli yapılar acilen yenilenmeli Türkiye’nin 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonu risk altında
İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İMAR BARIŞI TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILDI İmar barışı vatandaşın sorunlarını çözerken, kentsel dönüşüme ivme kazandıracak..
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Tokatköy’de Örnek Bir Proje Yapacağız” Beykoz’da düzenlenen “Tokatköy Şehri- Sitare Yerinde Dönüşüm Tanıtım Programı ve..
Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen faiz indirimi teşviğine GYODER, İNDER VE KONUTD..
  Projeler HABERLERİ
Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu Kuveytli turizmciler Wish More Hotel Istanbul’da buluştu OTSAD’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kuveytli turizmciler, Türkiye’deki meslekta..
Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Atatürk Havalimanı’nda iki günlük yazılım maratonu Havalimanı bilişim çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan..
ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden ALBARAKA TÜRK “iALBATROS” projesine iki ödül birden Albaraka Türk’ün kendi kaynakları ile oluşturduğu iAlbatros projesi, IDC Türkiye..
Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Gaziosmanpaşa’ya MİSAL Türkiye’ye ÖRNEK dönüşüm Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, “Ahes Misal İstanbul” adıyla Gazio..
  Spor HABERLERİ
Okçulukta altın madalya Okçulukta altın madalya Milli okçu Mete Gazoz, Dünya Kupası 4. ayak yarışmalarında erkekler klasik yayda..
Trabzonspor'un genç oyuncusu Yusuf Yazıcı: Trabzonspor her zaman hedefe oynayan bir takım Trabzonspor'un genç oyuncusu Yusuf Yazıcı: Trabzonspor her zaman hedefe oynayan bir takım Trabzonspor'un genç oyuncusu Yusuf Yazıcı, "Trabzonspor her zaman hedefe oynayan..
Balkan Atletizm Şampiyonası'nda 19 madalya Balkan Atletizm Şampiyonası'nda 19 madalya Milli sporcular, Bulgaristan'da düzenlenen Balkan Atletizm Şampiyonası'nda, 5'i ..
Avrupa'daki muhtemel rakipler belli oluyor Avrupa'daki muhtemel rakipler belli oluyor Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe, Avrupa Ligi'nde Medipol Başakşehir ve ikinci tu..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
24. Milli ve Yerli  Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti 24. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Öztürk ORAN’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti 23. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ali KOPUZ’un katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti 22. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Ekrem Erdem’in katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti 21. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Gökhan Murat Kalsın’ın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Hayat İnşası Es..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı