HABER AKIŞI

Adalet Bakanı Gül: İhtiyatı elden bırakmadan mücadeleye devam edeceğiz

 Tarih: 12-11-2018 17:20:00
Adalet Bakanı Gül, FETÖ ile mücadele konusunda, "Devletin ve yargının bir ölümcül virüsten temizlenmesi yolunda dikkat ve ihtiyatı elden bırakmadan mücadeleye devam edeceğimizi önemle vurgulamak isterim." dedi.

ANKARA (AA) - Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde adli ve idari yargı hakimleri ile Cumhuriyet savcılarının kura töreninde yaptığı konuşmada, dün vefat eden İzmir Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Ali Telli'ye Allah'tan rahmet diledi.

Bugün kura çekecek adayların avukatlık mesleğinden gelmesinin kendileri için önemli bir husus olduğunu belirten Gül, şöyle konuştu:

"Bu mesleki tecrübenin yargı teşkilatımıza, adalet hizmetlerine, hakimlik ve savcılık mesleğine güç katacağına inanıyorum. Yargısal faaliyetlere daha önce avukat sıfatıyla da katılmış olmak, hiç kuşkusuz çok değerlidir. Yargının meselelerine, vatandaşın adalet beklentisine ve hak arama mücadelesine daha önce savunma perspektifinden bakmış olmak çok önemli bir tecrübedir. Avukatlar, toplumun ve bireyin haklarını koruyan, adalet tasavvurunu yaşatan önemli bir kamusal figürdür, hakim ve savcıyla birlikte muhakeme faaliyetinin vazgeçilmez bir unsuru, adalet hizmetlerinin önemli bir paydaşıdır. Nitekim Avukatlık Kanunu, birinci maddesiyle avukatları 'yargının kurucu unsuru' olarak görmüş, Türk Ceza Kanunu'nun 6. maddesinde de avukatlar 'yargı görevi yapan'lar arasında sayılmıştır."

Yargının hakim, savcı ve avukatla bir bütün olduğunu ifade eden Gül, "Avukatları hiçbir zaman yargının dışında, yabancı bir üçüncü unsur olarak görmedik, görmeyeceğiz. Yargı yetkisinin devredilmezliğini, sadece muhakemenin merkezi figürü olarak hakimi değil, iddia makamını temsil eden savcıyı ve savunma makamındaki avukatları da ihata eden bir kapsamda anlıyoruz ve bu kapsamda ele alıyoruz." dedi.

"İş mahkemelerinin iş yükü yüzde 75 azaldı"

Toplumdaki ihtilafların çözümünde adil ve etkili sonuçlar üreten bir sistemin varlığının çok önemli olduğunu dile getiren Gül, şunları kaydetti:

"Biz, bu sistemin varlığını, yargısal adaleti sağlayan kurumsal imkanlarla sınırlı görmüyoruz. Yargısal adaletin yollarını açık ve hazır tutmak kadar, toplumun sorun çözme kültürünü geliştirmek, sulh ve anlaşma yollarını teşvik etmek de değerlidir, gereklidir. Adaletin alternatifi yoktur. Adında alternatif sıfatı yer alsa bile bütün bu ve benzer usullerin mevcut kurumsal mekanizmaları tamamlayan ve tahkim eden yöntemler olduğunu biliyoruz. Vatandaşlarımızın adalete erişimini güçlendiren bu müesseseler, işlevsel açıdan da sistemi tamamlamaktadır. Bu anlayışla sistemimize kazandırdığımız uzlaşma ve arabuluculuk gibi alternatif usuller, kayda değer gelişmeler göstermiştir. 1 Ocak 2018'den itibaren iş uyuşmazlıklarında devreye giren arabuluculuk uygulaması, hem vatandaşlarımızın hakkına en kısa sürede ulaşmasını sağlamış hem de mahkemelerin iş yükünü hafifletmiştir. Bu dönem içinde arabuluculuk görüşmelerinin yüzde 70'i başarıyla yani anlaşmayla sonuçlanmıştır. Yine iş mahkemelerinin iş yükü de yüzde 75 oranında azalmıştır. Bu başarılı sonuçların verdiği cesaretle, arabuluculuk uygulamasını yaygınlaştıracak adımları da önümüzdeki dönemde atmayı planlıyoruz. Bazı ticari uyuşmazlıkları da kapsama alma yönünde çalışmalarımız devam etmektedir. Böylece önümüzdeki dönemde iş uyuşmazlıklarının yanında ticari uyuşmazlıkların alternatif çözüm yollarında da arabuluculuğun dahil olmasını planlıyoruz."

Yargı Reformu Stratejisi ile Stratejik Plan'ın yenilenmesi çalışmalarının katılımcı bir anlayışla sürdüğünü bildiren Gül, şunları söyledi:

"Her düşünceye kıymet veriyoruz, her öneriyi dikkatle değerlendiriyoruz. Toplumun tüm kesimlerine güven veren bir adalet sisteminin inşasında toplumun bütün kesimlerine kulak kesiliyoruz. Bu çerçevede arkadaşlarımız bugüne kadar pek çok toplantı ve görüşme gerçekleştirdiler. Uygulamadan gelen hakim ve savcılarla, avukatlarla, istinaf ve yüksek mahkeme üyeleriyle, barolarla, üniversitelerle, kamu kurumlarıyla ve sivil toplum örgütleriyle bir araya geldiler. Tüm öneri ve eleştirilere her zaman açık olduk. Farklı seslere kulak vermeye bundan sonra devam edeceğiz."

"Hakim ve savcı sayımız 20 bine yükselecek"

Gül, avukatların ayrılmaz bir parçası oldukları yargı sisteminin geliştirilmesi hedefine düşünce ve önerileriyle destek oldukları kadar, yargının insan kaynağının geliştirilmesine de hatırı sayılır bir katkı sunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Son yıllarda, hukuk fakültelerinden mezun olan hukukçuların yanı sıra, avukatlık mesleğinden de önemli sayılarda hakim ve Cumhuriyet savcısı alımı yaptık. Birazdan gerçekleştireceğimiz kura töreniyle de ilk görev yerleri belirlenecek 403 adayımız da avukatlık geçmişinden geliyor. Bugüne dek adalet idealine avukat sıfatıyla omuz veren tüm hukukçu arkadaşlarımız, artık kürsünün diğer tarafına geçecek. Aynı ideale bundan sonra hakim veya cumhuriyet savcısı olarak hizmet edecek. 8. Dönem adaylarının göreve başlamasıyla birlikte, halihazırda 19 bin 606 olan hakim ve savcı sayımız 20 bine yükselecek. 16 yıl önce bu sayı sadece 9 bin 349'du.16 yılda sadece yargı mensuplarımızın sayısını artırmadık, aynı zamanda adalet çalışanı personel sayısını da iki buçuk kat arttırdık. Mahkemeler teşkilatımızı güçlendirdik. Hak arama yollarını genişlettik. Pek çok alanda birçok yenilik ve reformu gerçekleştirdik. Bu hizmetlerdeki öncülüğü ve yargıya destekleri için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a minnetlerimizi bir kez daha ifade ediyoruz."

Yargı ve adalet hizmetlerinin geçirdiği büyük yapısal dönüşümün sistem içindeki herkes için bir sorumluluğu da daha belirgin hale getirdiğini ifade eden Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hukukun özü ve temel amacı olan adaleti gerçekleştirmek için mazeretler büyük ölçüde artık tükenmiştir. Bugün göreve başlayacak olan arkadaşlarımızı, görev başında olan meslektaşlarıyla birlikte bekleyen büyük görev budur. Hepimizin ve tüm toplumun sizden bir tek ama 'adalet' gibi büyük bir beklentisi var. Bunun için aklın, hukukun ve evrensel değerlerin peşinden asla ayrılmamak gerekiyor. Bu fikri takibi koruduğunuz sürece, vicdanlarınızın hatalı bir pusula gibi sizi hukukun yolundan ayırıp, sarp ve tehlikeli patikalara sürüklemeyeceği muhakkaktır. Aklı ve vicdanı değersizleştirenlerin, bu güzel ülkeye ödettiği bedel de asla unutulmamalıdır. İstikameti hukuktan ve vicdanından değil, bağlı olduğu örgütten alan FETÖ mensupları, sonuçta kendileri de büyük bir bedel ödeyerek perdeyi hüsranla kapatmıştır. Devletin ve yargının bir ölümcül virüsten temizlenmesi yolunda ne büyük mesafe almış olursak olalım, dikkat ve ihtiyatı elden bırakmadan mücadeleye devam edeceğimizi de önemle vurgulamak isterim. Türk yargısı hiçbir örgüte teslim olmamıştır, olmayacaktır. Türk yargısı, yargı yetkisini yalnızca Türk milleti adına hukuka bağlılıkla kullanacak, bağımsızlığından ve tarafsızlığından asla ödün vermeyecektir."

"Vicdan, ilahi bir lütufla insanın içine ekilmiş bir akıl yargısıdır"

Bakan Gül, kura törenine katılan hakim ve savcılara şöyle seslendi:

"Hangi görev ve sıfatı üstlenirsek üstlenelim, aslolan millete hizmettir. Bu yüzden milletin hakimi olmak değil, milletin hadimi olmak gerekir. Kanunla verilen hiçbir görev, tanınan hiçbir yetki, millete tepeden bakmanın gerekçesi asla olamaz. Her bir vatandaşımız kapınızı çaldığında, gönül rahatlığıyla vicdanınıza iltica edebilmelidir. Kapınıza varan herkes, hakkına erişeceğini bilmelidir. Tüm vatandaşlarımız, adalet kapısında hak ettiği gibi saygın muamele görmelidir. Bugün en saygın mesleklerin başında gelen hakimlik ve savcılık mesleği, aynı zamanda en fazla titizlik gerektiren mesleklerin de başında geliyor. Meslek hayatınız boyunca vicdanlarınızın doğal bir adalet terazisi olmasına özen göstermelisiniz. Vicdan, ilahi bir lütufla insanın içine ekilmiş bir akıl yargısıdır. Ancak ön yargılarla vicdanın sesi birbirine asla karıştırılmamalı, pekişmiş yanılgılar tecrübe sanılmamalıdır. Bunun için doğru ve sağlam değerleri ölçü almak gerekiyor. Vicdan ancak bu sayede hata vermeyen bir pusula görevi görür."

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Bakan Turhan`dan Tasfiye Kararnamesi açıklaması Bakan Turhan`dan Tasfiye Kararnamesi açıklaması Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Tasfiye edilen işlerin bir an önce ye..
Adalet Bakanı Gül, HSK ve bakanlık personeli ile iftar yaptı Adalet Bakanı Gül, HSK ve bakanlık personeli ile iftar yaptı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) ve Adalet Bakanlığı..
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleşen, aziz milletimizin inancı ve..
Tadında Anadolu ile İstanbul Havalimanı’nda ocakbaşı deneyimi Tadında Anadolu ile İstanbul Havalimanı’nda ocakbaşı deneyimi Anadolu mutfağının kültür mirasını koruyarak, eşsiz lezzetleri geçmişten günümüz..
  Ekonomi HABERLERİ
BDDK Başkanı Akben: “Katılım bankaları nezdindeki danışma kurullarının yasal altyapı çalışmalarına başlandı” BDDK Başkanı Akben: “Katılım bankaları nezdindeki danışma kurullarının yasal altyapı çalışmalarına başlandı” BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben Türkiye Katılım Bankaları Birliği olağan genel kur..
Katılım bankaları ne kadar kar payı dağıttı? Katılım bankaları ne kadar kar payı dağıttı? Katılım bankalarının dağıttıkları kar payı oranları ortalaması, 20 Mayıs 2019 it..
Albaraka Mobil’e 2 ödül birden Albaraka Mobil’e 2 ödül birden Albaraka Türk’ün mobil bankacılık uygulaması, The Communicator Awards’da “Mobil ..
Şirketlerde nakit dengesi öne çıktı alacak tahsil süresi düştü Şirketlerde nakit dengesi öne çıktı alacak tahsil süresi düştü Dünyada alacak tahsil süresi ortalama 66 günden 65 güne düştü.
  STK-Vakıf-Oda HABERLERİ
Kullanmadığınız eşyalarınız çocuklara umut olsun Kullanmadığınız eşyalarınız çocuklara umut olsun İkinci el mobilya odaklı pazar yeri Dekopasaj, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’yla..
 Nisan ayında beklenen canlılık Bileşik Endeks’e yansımadı Nisan ayında beklenen canlılık Bileşik Endeks’e yansımadı Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Nisan ayı sonuçları açı..
Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu Sanat ve İnsani Yardımı Bir Araya Getiriyor Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu Sanat ve İnsani Yardımı Bir Araya Getiriyor Kuruluşunun 150. yılını, pek çok farklı etkinlikle kutlayan Türk Kızılay; bir ço..
Türkiye gençlik ödülleri kapsamında RAMSEY, “Türkiye’nin en iyi giyim markası” seçildi Türkiye gençlik ödülleri kapsamında RAMSEY, “Türkiye’nin en iyi giyim markası” seçildi Şık, kaliteli, yenilikçi ve tasarım odaklı koleksiyonları ile erkek modasının ön..
  Söyleşi HABERLERİ
Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Ramazan Söyleşilerine Yoğun İlgi Eyüpsultan Belediyesi, Ramazan-ı Şerif’i en iyi şekilde ağırlamak, vatandaşların..
Aile bağı bağımlılıklardan korur Aile bağı bağımlılıklardan korur Esenler'de 'Bağımlılık ve Ebeveyn Tutumları' konusunda seminer veren Psikolog Bu..
İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz İnşaat Sektörünün Canlanması için Strateji Belgesi Hazırlanmasını Talep Ediyoruz Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Edirne’de “Beton Teknolojileri ve ..
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aileler, çocukları Ramazan iklimine sokmalı” Ramazan ayı, zihinsel ve bedensel arınmanın yanı sıra, manevi değerlerin benimse..
  Fuar-Kngr-Fest-Turizm HABERLERİ
Smart Energy son teknoloji panellerini Intersolar’da tanıttı Smart Energy son teknoloji panellerini Intersolar’da tanıttı Güneş enerjisi sektörünün önde gelen yatırımcılarından biri olan Smart Energy, 1..
Gastroplatform, turizm ve gastronomi sektöründe istihdama çözüm olacak Gastroplatform, turizm ve gastronomi sektöründe istihdama çözüm olacak Türkiye’nin gastronomi alanında hizmet veren ilk ve tek insan kaynakları platfor..
Zamanın Eskitemediği Yüzlerce Klasik Araç Festivalde Buluşacak Zamanın Eskitemediği Yüzlerce Klasik Araç Festivalde Buluşacak Üretildiği yıllarda herkesin hayranlıkla baktığı, geçen zaman içinde de kendine..
Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da: Dev Türk Bayrağı uçurtma Ukrayna semalarını süsleyecek Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da: Dev Türk Bayrağı uçurtma Ukrayna semalarını süsleyecek Türk Uçurtma Takımı Ukrayna'da düzenlenecek olan Tryhutt Uluslararası Uçurtma Fe..
  Kentsel Dönüşüm HABERLERİ
Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Başkan Öztekin: ‘’Yahya Kemal’de örnek bir kentsel dönüşüm başlatacağız’’ Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 5 gün önce Kağıthane Yahya Kemal Maha..
Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” Mevlüt Uysal: “kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her konuda yardımcı olacağız” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Ad..
Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Türkiye'nin büyük dönüşümü Esenler'de başladı Esenler’in yıllardır süregelen imar sorununun çözüme kavuşacağı, riskli yapıları..
Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Bakan Kurum: “Kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü ya..
  Projeler HABERLERİ
 TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu TMB ve Intes kamu, yabancı misyon ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturdu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: “Yüksek maliyetli projeleri PPP modeli ve dı..
TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nun Kazanan Projeleri Belli Oldu TSKB’nin, kurum içi girişimciliği geliştirmek için Türkiye Girişimcilik Vakfı (G..
Üretim sektörünü AR-GE ve İnovasyonla tanıştırdı Üretim sektörünü AR-GE ve İnovasyonla tanıştırdı Makine sektörünün köklü şirketlerinden Tezmaksan, Ar-Ge ve inovasyon konusunda g..
  Spor HABERLERİ
İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İBB’den çocuklara ücretsiz yaz spor okulu İstanbul Büyükşehir Belediye’nin okullara inşa ettiği spor salonlarında düzenlen..
İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İBB’li Nafia Kuş tekvandoda dünya üçüncüsü oldu İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü sporcusu Nafia Kuş, İngiltere’de düzenl..
19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek 19 Mayıs 100. yılı şerefine İstanbul’dan Samsun’a 830 km pedal çevirecek Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlattığı kurtuluş m..
İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İTO Spor Kulübü U18’de İstanbul şampiyonu İstanbul Ticaret Odası Spor Kulübü, 2018-2019 U18 seri A İstanbul Basketbol Ligi..
  Esnaf dergisi HABERLERİ
İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İBB’den LGS’ye hazırlanan öğrencilere geleceğe ilk adım konferansları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) girecek öğrencil..
YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti  YENİDER ile MİYEP ASKON Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaret etti Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ile Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) Başkan..
30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti 30. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ahmet Hamdi Çamlı’nın katılımıyla gerçekleşti Esnaf Bülteni Dergisinin her ay geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf ..
29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu 29. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nda “Krizden Nasıl Karlı Çıkarız” konuşuldu Esnaf Bülteni Dergisi’nin geleneksel Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Ortak Akıl..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı